Aktywne filtry

Zamarznięte szyby to jedna z najczęstszych zmor kierowców zimą. Przygotowując się do zimowego sezonu warto zadbać nie tylko o zmianę opon z głębszym bieżnikiem czy wymianę płynu do spryskiwaczy. Niemożliwa jest jazda bez odpowiedniego przygotowania do zdrapywania lodu i szronu z szyb samochodu. Kluczowe będzie przygotowanie się na każdą ewentualność. Na rynku dostępne jest wiele opcji, które umożliwią szybkie i skuteczne poradzenie sobie z zamarzniętymi szybami. Warto postawić na akcesoria dające szybkie i długotrwałe efekty jak tradycyjna skrobaczka czy odmrażacz w płynie.


 

Czym jest odmrażacz do szyb samochodowych?

Preparat do odmrażania szyb samochodowych to produkt, który najczęściej stosowany jest przy bardzo niskich temperaturach, a także w momencie, kiedy potrzeba ekspresowego działa i zabawa ze skrobaczką zajęłaby znacznie więcej czasu. Odmrażacze do szyb samochodowych to produkty, które w swoim składzie mają w odpowiednich proporcjach mieszankę zarówno alkoholu etylowego jak i metanolu oraz glikolu etylowego, a także innych dodatków uszlachetniających. Bardzo często stosowany jest on w duecie ze skrobaczką, choć można użyć po prostu wycieraczek.

Dlaczego warto używać odmrażacza do szyb?

Po pierwsze korzystanie ze specyfików, które odmrażają szyby i usuwają z nich lód, szron oraz śnieg, to gwarancja bezpieczeństwa na drodze. Dokładne rozmrożenie wszystkich szyb pojazdu umożliwia dobrą widoczność, która jest tak potrzebna do szybkich, wczesnych oraz właściwych reakcji. Korzystanie z odmrażaczy szyb jest zdecydowanie najszybszym sposobem działania. Przy cienkiej warstwie lodu działa on błyskawicznie, a przy grubszym lodzie potrzebuje około minuty.

Odmrażacz samochodowy jest bezpieczny dla wszystkich części pojazdu — także dla uszczelek i innych gumowych elementów. Zaletą korzystania z dobrych odmrażaczy do szyb jest to, że niemożliwe jest porysowanie nimi okien pojazdu. Sprzedawane są one w formie butelki z atomizerem. Warto postawić na rozmrażacze do szyb w płynie zamiast tych w aerozolu. Ten drugi rodzaj może zostawiać smugi, które będzie można doczyścić dopiero przy gruntownym myciu samochodu, a także mogą okazać się niebezpieczne przy trudnych warunkach drogowych. W skład środka do odmrażania szyb wchodzi zarówno alkohol etylowy jak i dodatkowe substancje, których zadaniem jest zapobieganie powstawaniu ponownych zmarzlin i ułatwienie usuwania obecnych.

Jak używać odmrażacza do szyb?

Czy korzystanie z odmrażacza do szyb jest proste i skuteczne? Opinie wszystkich użytkowników są jednakowe — to jeden z najlepszych sposobów jak poradzić sobie z zamarzniętą szybą (bądź i zamkiem) w samochodzie w czasie zimy. By skutecznie wykorzystać posiadany preparat odmrażający warto pamiętać, by raczej posiadać go przy sobie, niż zakopany w czeluściach bagażnika. Pozwoli to na szybkie przystąpienie do akcji rozmrażania. Sam proces jest dziecinnie prosty. Jak działa odmrażacz do szyb? W pierwszej kolejności należy zgarnąć nadmiar śniegu znajdujący się na pojeździe. Wystarczy na zamrożona powierzchnię rozprowadzić odmrażacz szyb samochodowych za pomocą atomizera. Płyn zacznie działać i szybko, w przeciągu dwóch - trzech minut, oraz nieszkodliwie dla powierzchni okna rozmrozi lód, szron i śnieg. Pozostałe resztki można zrzucić za pomocą szczotko-skrobaka czy skrobaczki.

Odmrażacz do szyb a skrobaczka — co lepsze?

Wielu kierowców szczególnie w okresie zimowym zastanawia się, czy lepiej skorzystać z tradycyjnej skrobaczki, a może inwestować w dobrej jakości odmrażacze do szyb samochodowych. Tak jak kultowa opcję raczej każdy w swoim samochodzie posiada, tak pytanie gdzie kupić odmrażacz do szyb jest kluczowe. W tego rodzaju preparaty można zaopatrzyć się w każdym sklepie motoryzacyjnym czy stacji benzynowej.

Porównując skrobanie do rozprowadzania preparatu rozmrażającego, pierwszy sposób przegrywa już w przedbiegach. Korzystanie ze skrobaczek sprawdzi się przy bardzo cieniutkiej warstwie śniegu czy lodu. Wśród zalet skrobaczek można wymienić ich dostępność i bardzo wolny czas zużywania się. Można zakupić wiele rodzajów — mniejsze, większe czy w komplecie ze zmiotką lub w ocieplanej rękawicy. Są one bardzo tanim rozwiązaniem, najpopularniejszy model to wydatek rzędu kilku złotych. Świetnie sprawdzają się również w ekstremalnych warunkach, np. w czasie silnego wiatru. Jednak trzeba pamiętać, że mocne dociskanie jej do szyby może skutkować zarysowaniem powierzchni okna czy uszkodzeniem uszczelek. A niedokładne zebranie twardego i dobrze trzymającego się szyby lodu jest częstym powodem uszkodzenia piór wycieraczek.

Chcąc uzyskać natychmiastowy efekt, dzięki użyciu własnej siły, warto postawić na skrobaczkę. Natomiast płyn do odmrażania szyb samochodowych swoją cenę ma nieco wyższą, ale będzie on dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą skrobać szyb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odmrażacza do szyb?

Jaki odmrażacz do szyb? Przy wyborze odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na jego typ. Znaleźć można dwa rodzaje preparatów: odmrażacz do szyb w sprayu oraz odmrażacz do szyb atomizer. Pierwszy jest tańszy, drugi odrobinę droższy. Największa różnica między nimi to sposób ich używania. Spray będzie sprawiał problemy szczególnie przy silnym wietrze. Niestety w bardzo niskich temperaturach może on utracić swoje właściwości — a co po odmrażaczu, który nie jest w stanie odmrozić szyb, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Natomiast odmrażacz atomizer jest płynny, a dozuje się go za pomocą ręcznej pompki, co gwarantuje możliwość dokładniejszej i prostszej aplikacji przy silnym wietrze.

Wybierając rozmrażacz warto zwrócić uwagę także na inne jego parametry. Wśród nich powinna się znaleźć informacja o zakresie temperatur, w których produkt może być używany. Na etykiecie preparatu warto zapoznać się z wykazem zawartych w nim odtłuszczaczy oraz innych substancji. Z jednej strony duża ilość odtłuszczaczy uodparnia powierzchnię przed ponownym zamarznięciem, a z drugiej niestety tłuste substancję mogą tworzyć mazy i smugi, które ogranicza widoczność i negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy.

Czy są jakieś wady stosowania odmrażacza do szyb?

Cena płynu do odmrażacza szyb może być różna, ale zwykle waha się od kilku do kilkunastu złotych, dlatego tak ważne i częste jest pytanie, czy produkty tego typu mają wady. Niestety tak. Po pierwsze, no właśnie, cena — przy codziennym stosowaniu odmrażacza i jego standardowej ilości, czyli 500 ml wystarczy go na około tydzień. W takiej sytuacji przy ciągłym stosowaniu uzbiera się spora suma. Jeżeli na powierzchni szyby będzie znajdowała się gruba warstwa lodu, na efekt odmrażania będzie trzeba poczekać nawet kilka minut lub ponownie użyć produktu. Kupując czy odgrzebując w bagażniku odmrażacz do szyb warto zwrócić uwagę na jego okres ważności, jak każdy kosmetyk samochodowy może się zepsuć lub stracić właściwości.