Producenci

Jak dobrać tarcze i klocki hamulcowe?

Jak dobrać tarcze i klocki hamulcowe?

Szczególnie w okresie zimowym ważne jest, aby nasz samochód z niezawodną skutecznością potrafił zahamować w każdych warunkach drogowych. Dobrze dobrane tarcze i klocki hamulcowe zapewniają nam bezpieczną podróż w każdy zakątek na świecie. Te elementy naszego samochodu należy regularnie wymieniać, aby nigdy nas nie zawiodły. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!


 

Dobór tarcz i klocków hamulcowych do stylu jazdy

Odpowiedni dobór tarcz i klocków hamulcowych zależy od naszego stylu jazdy. Jeśli nasze korzystanie z samochodu polega na poruszaniu się po mieście, jazdy po zakupy czy dowóz i odbiór dziecka ze szkoły, możemy zdecydować się na kupno tańszych części, np. marki Breck. Natomiast kierowcy częściej poruszający się po autostradach, gdzie przy szybkiej jeździe należy równie szybko i gwałtownie hamować powinni postawić na produkty z wyższej półki, takie jak np. klocki i tarcze marki ATE.

Tarcze hamulcowe - rodzaje

Wybierając tarcze hamulcowe dla swojego samochodu przede wszystkim należy się zapoznać z tym, co proponuje nam producent pojazdu. Istnieje kilka rodzajów tarcz hamulcowych, spośród których możemy dokonać wyboru:

  • Tarcze wentylowane - charakteryzują się tym, że posiadają specjalne otwory pomiędzy swoimi połówkami, których zadaniem jest odprowadzanie ciepła. Dzięki temu prawdopodobieństwo przegrzania tarcz się zmniejsza.
  • Tarcze nacinane i nawiercane - najczęściej stosowane są w samochodach sportowych. Najbardziej spełnią swoją funkcję, przy jeździe bardzo dynamicznej. Za sprawą nacięć i nawierceń są odporne na wysokie temperatury, a to znaczy, że nawet w tak ekstremalnych warunkach nie tracą swoich właściwości.
  • Tarcze monolityczne - stosowane są zwykle w starszych modelach samochodów. Najczęściej produkowane są z całego fragmentu metalu.

W wyborze tarcz hamulcowych ważnym kryterium jest minimalna i maksymalna grubość tarcz, jaką podaje producent samochodu. Zamontowanie cieńszej tarczy niż wskazywana, będzie skutkowało wydłużoną drogą hamowania. Z kolei zaś za gruba tarcza może wpłynąć negatywnie na pracę całego układu.

Klocki hamulcowe - jak dobrać?

Dobre klocki hamulcowe za główną misję mają zapewnienie bezpiecznej jazdy, a to znaczy szybkiego i skutecznego hamowania. Tak samo jak przy tarczach należy uwzględnić styl jazdy kierowcy oraz jego potrzeby. Inne wymagania będzie miał kierowca poruszający się po mieście, a jeszcze inne ten, który przemierzając autostrady potrzebuje natychmiastowej reakcji po wciśnięciu pedału hamulca.

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów klocków hamulcowych różnych marek. Zaleca się kupno klocków tej samej firmy, której są tarcze. Najbardziej standardowym wyborem są klocki wykonane z półmetali. Charakteryzują się przede wszystkim swoją trwałością i dobrze zachowują się przy wymianie ciepła. Najdroższą propozycją na rynku zdecydowanie są klocki ceramiczne. Do ich produkcji używana jest mniejsza ilość grafitu, dlatego nie wytwarzają tyle brudu i można dłużej cieszyć się czystością felg.

Wiodące tarcze i klocki hamulcowe

Tak jak z większością produktów, tak samo jest w przypadku klocków i tarcz hamulcowych - cena przeważnie idzie w parze z jakością. Nierzadko można jednak znaleźć niedrogie perełki, które zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Do topowych producentów tarcz i klocków hamulcowych zalicza się:

  • ATE
  • TRW
  • TEXTAR
  • Bosch

Firmy te wyróżniają się ogromnym doświadczeniem w produkcji tarcz i klocków hamulcowych oraz stosowaniem innowacyjnych rozwiązań, poprawiających bezpieczeństwo jazdy. Dostarczają one również podzespoły układu hamulcowego na pierwszy montaż samochodów. Ich produkty stworzone są z myślą o najbardziej wymagających kierowcach, ceniących sobie dynamiczną jazdę.

Jeździsz spokojnie i na krótkich dystansach? Możesz spokojnie postawić na klocki hamulcowe z niższej półki cenowej. Wśród tańszych produktów, najczęściej polecane przez kierowców i mechaników są klocki Breck, wyróżniające się wysoką jakością wykonania i pełnym komfortem użytkowania.

Chcesz kupić wysokiej jakości klocki hamulcowe w atrakcyjnej cenie? Sprawdź produkty w ofercie Sambert!

Kup klocki hamulcowe 》

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl