Producenci
Jak dobrać właściwe wycieraczki samochodowe?
Jak dobrać właściwe wycieraczki samochodowe?

Dla wielu kierowców temat błahy i często bagatelizowany, mimo że wybór właściwych wycieraczek samochodowych jest niesamowicie istotny dla zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa na drodze.

Dlaczego warto mieć dobre wycieraczki?

To od nich w dużej mierze zależy właściwa widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych: podczas opadów deszczu bądź śniegu. Tylko przy dobrze wyczyszczonych szybach jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić odległość oraz zauważyć wchodzącego na drogę pieszego.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Wycieraczka jest to element eksploatacyjny, który podlega zużyciu i stosunkowo często wymaga wymiany. Jeśli zauważymy, że w czasie pracy wycieraczek powstają smugi na szybie lub słyszalne są piski i mamy wrażenie tarcia lub przeskakiwania – należy je pilnie wymienić. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów piór wycieraczek.

Jak dobrać wycieraczki?

Tylko odpowiednio dobrane wycieraczki samochodowe będą spełniały swoje zadanie. Zbyt długa wycieraczka nie będzie dobrze przylegać do szyby, zbyt krótka nie zbierze całej wody z pola widzenia kierowcy. Źle dobrany model może nawet wypaść z zaczepów pióra, co może skutkować bardzo niebezpieczną sytuacją na drodze. Jak zatem właściwie je dobrać?

Długość wycieraczki

Jak mieć pewność, że wycieraczka pasuje do naszego modelu? Można to zrobić na dwa sposoby:

“Po pierwsze można podać sprzedawcy numer VIN samochodu. Może on wtedy sprawdzić dostępne odpowiednie wycieraczki. Można też podejść do sprawy bardziej fizycznie. Udając się do sklepu motoryzacyjnego, najlepiej jest zabrać ze sobą zużyte pióro i wtedy na miejscu znajdziemy idealny odpowiednik. Pamiętajmy, że lewa wycieraczka jest dłuższa od prawej.” - informuje Robert Trocha ze sklepu motoryzacyjnego Sambert.

Rodzaj wycieraczki

Po ustaleniu długości wybieramy rodzaj wycieraczek. Mamy do dyspozycji:

  • klasyczne przegubowe,
  • płaskie bezprzegubowe
  • hybrydowe

Typ pierwszy – charakteryzuje się metalowym stelażem, dociskającym część roboczą do szyby. To do niego właśnie przymocowana jest guma zbierająca wodę z szyby. Typ drugi jest pozbawiony metalowej konstrukcji. Tutaj stelaż jest zintegrowany z częścią roboczą. Wycieraczki hybrydowe to połączenie obu wcześniejszych rozwiązań.

“Na przykład oferowane przez nas wycieraczki samochodowe Bosch ze stelażem są najtańsze, ale w parze za tym idzie ich nieco mniejsza trwałość i wydajność. Cena może wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na opcję ze spojlerem, który dociska wycieraczkę do szyby przy wyższych prędkościach jazdy. Jest to dobre rozwiązanie dla kierowców pokonujących dłuższe trasy.” - mówi pan Robert.

Cena wzrasta również przy wyborze piór bez stelaża (bezprzegubowych).
Takie wycieraczki Bosch lepiej przylegają do szyby, czyli efektywniej zbierają wodę i czyszczą z zabrudzeń. Ponadto ciszej pracują.” - przekonuje właściciel sklepu Sambert.
Tego typu pióra są wykonane z materiału niezwykle elastycznego, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania elementów dociskających. Są montowane w nowszych, droższych modelach samochodów. Wyglądają bardziej estetycznie a ich sportowy kształt sprawia, że przez wielu użytkowników są nazywane „bananami”.

Podsumowanie

Dobierając wycieraczki samochodowe zwracamy uwagę na: typ wycieraczek (przegubowe, bezprzegubowe, hybrydowe), rodzaj zaczepu oraz długość piór. Nie zapominajmy o prawidłowej eksploatacji wycieraczek i regularnej kontroli stanu piór. To ważne, aby na bieżąco oczyszczać gumowe elementy z brudu, błota i piasku a zimą nie próbować nimi ściągać lodu z szyby. Wówczas czas ich żywotności jesteśmy w stanie wydłużyć.

Pamiętajmy również o tym, że prawidłowo dobrane oraz sprawne wycieraczki samochodowe zapewnią komfort i bezpieczeństwo na drodze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl