Producenci
Jak uniknąć powstawania rdzy w samochodzie?
Jak uniknąć powstawania rdzy w samochodzie?

Korozja dotyka nowe i starsze auta. Rdza może pojawić się nie tylko na karoserii, ale również na innych, metalowych elementach pojazdu – powoduje więc ona znaczne skrócenie żywotności samochodu. Dowiedz się, jak zminimalizować ryzyko korozji oraz jak postępować, gdy na swoim aucie zauważysz ogniska rdzy.

Jakie elementy samochodu są najbardziej narażone na korozję?

Rdza zwykle dotyka położone nisko, a co za tym idzie – najbardziej narażone na wodę, sól i odpryski – elementy blacharskie. Ogniska korozji najczęściej występują na obrzeżach nadkoli, progach i obrzeżach drzwi. Innym, wrażliwym punktem są elementy łączenia blach, często szczególnie podatne na utlenianie. By w porę zaradzić korozji, regularnie sprawdzaj te miejsca w swoim aucie – pamiętaj, by przed oględzinami, dokładnie umyć pojazd z pomocą środków do mycia samochodu bądź myjki wysokociśnieniowej, nie zapominając o podwoziu.

Zabezpiecz karoserię z pomocą środków antykorozyjnych

Jeśli chcesz ochronić swoje auto przed rdzą, regularnie aplikuj na wszystkie jego wrażliwe elementy specjalne kosmetyki samochodowe na bazie oleju i wosku. Skuteczną metodą podawania środka przeciwkorozyjnego są znajdujące się w karoserii otwory technologiczne. W starszych pojazdach, na podanie środków antykorozyjnych do samochodu może być jednak za późno – jeśli ogniska rdzy już się pojawiły, jedynym sposobem ochrony karoserii przed dalszą korozją jest ich usunięcie. Czasami, przy dużych wżerach, konieczna może być nawet wymiana elementu, jednak z drobnymi zmianami możesz poradzić sobie sam.

Jak samodzielnie pozbyć się korozji?

Jeśli zauważysz na swoim aucie niewielkie ogniska rdzy, możesz usunąć je samodzielnie – naprawę większych uszkodzeń lepiej zlecić fachowcom. By pozbyć się korozji:

  • zeszlifuj dokładnie blachę, usuwając z niej pęcherzyki i wżery rdzy,
  • odtłuść i odkurz oczyszczone miejsce,
  • pomaluj naprawiane miejsce podkładem lakierniczym,
  • poczekaj, aż podkład wyschnie i uzupełnij ewentualne ubytki gładzią szpachlową, następnie wyrównaj ją papierem ściernym,
  • pomaluj lakierem w kolorze nadwozia naprawiane miejsce,
  • wyrównaj pomalowane miejsce papierem wodnym i wypoleruj je pastą polerską.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl