Producenci

Jak dobrać olej silnikowy?

Jak dobrać olej silnikowy?

 

Oleju silnikowego w samochodzie nie może zabraknąć. Nie może go być ani za mało ani za dużo. Odpowiada on za właściwe smarowanie silnika, a ponadto chroni go przed rdzewieniem oraz zapewnia niezbędne chłodzenie. Dlatego też właściwy dobór oleju jest tak ważny. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.


Olej silnikowy - rodzaje

Wyróżniamy następujące rodzaje olejów:

  • syntetyczne
  • półsyntetyczne
  • mineralne

Oleje syntetyczne

Oleje silnikowe syntetyczne charakteryzują się najwyższą jakością i są najbardziej popularne wśród użytkowników aut. Radzą sobie z dużymi obciążeniami termicznymi, a ich lepkość nie ulega zmianie pod wpływem różnych temperatur. Doskonale pracują zarówno przy wysokich temperaturach powietrza jak i przy tych skrajnie niskich. Samochód, w którym stosuje się ten rodzaj oleju silnikowego bez problemu uruchomimy zimą. Niestety, należą do olejów dość drogich a i znacznie obciążają uszczelnienia silnika. Ich ceny zaczynają od 21 zł za litrową butelkę.

Oleje mineralne

Oleje silnikowe mineralne przeznaczone są głównie do samochodów starszych, ze znacznymi przebiegami. Wyróżniają się niską ceną oraz tym, że nie obciążają uszczelnień silnika, natomiast szybko tracą swoją właściwą lepkość i wydajność. Przy ich wykorzystywaniu mogą nastąpić problemy z uruchomieniem silnika zimą przy niskich temperaturach powietrza. Litr mineralnego oleju silnikowego Lotos kupimy już za 16 zł.

Oleje półsyntetyczne

Oleje silnikowe półsyntetyczne to „półśrodek” pomiędzy syntetycznymi a mineralnymi. Ich skład to ok. 70% baza mineralna a pozostałe 30% - syntetyczna. Dedykowane są silnikom, które nie wymagają zbyt dużego smarowania. Nie obciążają za bardzo uszczelnień silnika. W tym przypadku litr oleju Lotos to wydatek rzędu 19 zł.

Najlepszy olej silnikowy?

Na rynku motoryzacyjnym dostępna jest bardzo szeroka oferta olejów rozmaitych marek, ale nie warto ryzykować zatarcia i szybkiego zużycia silnika i dlatego kupujmy tylko te renomowane. Są one wysokiej jakości i przy odpowiedniej eksploatacji, gwarantują długotrwałą żywotność silnika. Szczególnie polecane są oleje silnikowe wiodących marek Motul i Liqui Moly, polecanych odpowiednio przez 78% i blisko 74% kierowców. Za niezawodne uważane są również oleje Castrol oraz Total. Warto rozważyć również zakup oleju Elf, Mobil, Motocraft czy Ravenol. 

Ale pamiętajmy – marka to nie wszystko. Musimy zwrócić uwagę na odpowiednią lepkość. Wartość tego parametru jest podana w instrukcji pojazdu. To od lepkości zależy odpowiednia ochrona silnika i zapobieganie jego przedwczesnemu zużyciu. Jest określana za pomocą klas: 5W-30, 10W-40 czy 15W-40. Pierwsza wartość określa lepkość zimową, druga letnią.

Wymiana oleju silnikowego

Właściwy dobór oleju jest niezwykle ważny, ale to nie wszystko. Nawet najlepszy olej z czasem traci swoje właściwości. Nie można więc zaniedbywać jego regularnych wymian - przeciętnie, należy je przeprowadzać po każdych przejechanych 10-20 tys. km bądź, przy mniejszych przebiegach, raz w roku. Zalecane przez producenta interwały wymian oleju silnikowego znaleźć można w instrukcji pojazdu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl