Producenci

Wycieraczki samochodowe - wymiana, dobór, montaż

Wycieraczki samochodowe - wymiana, dobór, montaż

Wycieraczki samochodowe – wydawałoby się, że jest to mało istotny element wyposażenia każdego samochodu. Nic bardziej mylnego, bowiem to właśnie od nich w dużej mierze zależy właściwa widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Dowiedz się, kiedy należy dokonać wymiany wycieraczek, jak prawidłowo je dobrać i zamontować.


Kiedy należy wymienić wycieraczki?

Wycieraczki samochodowe są elementem, który ulega zużyciu podczas eksploatacji i wymaga okresowej wymiany. Kiedy zauważymy, że jazda w deszczu robi się dla nas uciążliwa, na szybie tworzą się smugi, podczas pracy wycieraczek słychać piski oraz gdy my mamy wrażenie tarcia lub przeskakiwania, należy niezwłocznie wycieraczki wymienić. Równie dobrym momentem jest na to jesień lub zima, czyli czas, gdy szczególnie często z nich korzystamy.

Jak zmierzyć wycieraczki?

Przed dokonaniem zakupu, należy sprawdzić, jaka jest zalecana długość piór dla naszego samochodu. Najłatwiej sprawdzić to instrukcji obsługi pojazdu lub w Internecie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas wystarczy zmierzyć stare i dokonać zakupu identycznych. Pamiętajmy także o tym, że lewa wycieraczka jest dłuższa od prawej.

Nie należy eksperymentować ze zmianą długości wycieraczek. Jeżeli zakupimy zbyt długie, będą zahaczać o uszczelkę szyby przedniej, natomiast zbyt krótkie ograniczą pole widzenia.

Jak dobrać wycieraczki?

Wiemy już jakiej długości wycieraczki potrzebujemy, teraz musimy wybrać ich rodzaj. Mogą to być:

  1. wycieraczki klasyczne przegubowe z metalowym stelażem, dociskającym część roboczą do szyby
  2. wycieraczki płaskie bezprzegubowe bez metalowej konstrukcji, a stelaż zintegrowany jest z częścią roboczą
  3. wycieraczki hybrydowe, będące połączeniem dwóch powyższych rozwiązań

Więcej informacji na ten temat w artykule: Jak dobrać wycieraczki samochodowe?

Jakie wycieraczki kupić?

Od wycieraczek zależy właściwa widoczność w trudnych warunkach pogodowych, podczas deszczu czy śniegu. Tylko przy odpowiednio wyczyszczonych szybach jesteśmy w stanie dostrzec na drodze pieszego lub przeszkodę a także prawidłowo ocenić odległość od samochodu jadącego przed nami. Na rynku są dostępne wycieraczki tańsze, ale bardziej podatne na uszkodzenia i zużycie oraz droższe, które zdecydowanie lepiej przylegają do szyby i zbierają wodę. Jak dokonać właściwego wyboru? Zachęcamy do zajrzenia do rankingu najbardziej popularnych i niezawodnych wycieraczek, gdzie głównym kryterium jest cena:

Ranking wycieraczek samochodowych

Gdzie kupić wycieraczki?

Wycieraczki samochodowe są łatwo dostępne i do kupienia w każdym sklepie motoryzacyjnym, na stacji benzynowej bądź w sklepach internetowych. Nie kupujmy jednak ich impulsywnie, ponieważ możemy sporo przepłacić. Warto zapoznać się z ofertą internetową i tam dokonać zakupu, np. w sklepie sambert.pl znajdziesz szeroki wybór wycieraczek Bosch, Visee i Valeo w atrakcyjnych cenach. Stacje benzynowe traktujmy jako ostateczność, gdyż tam ceny są najwyższe.

Jak zamontować wycieraczki?

Samodzielna wymiana wycieraczek nie powinna stanowić dla nikogo problemu. Zajmuje to zazwyczaj nie więcej jak 10 minut. Wystarczy poczekać na suchy, słoneczny dzień i do dzieła:

  1. Najpierw usuwamy ostrożnie starą wycieraczkę. Należy podciągnąć ramię do góry i zablokować w pozycji podniesionej. Jedną ręką przytrzymujemy ramię, a drugą naciskamy przycisk na spodzie wycieraczki, w miejscu zetknięcia z metalowym ramieniem. Środek przesuwamy lekko w dół i zdejmujemy wycieraczkę.
  2. Plastikowy adapter wycieraczki umieszczamy w metalowym haku, ale nie wciskamy go jeszcze do końca. Wkładamy wycieraczkę w adapter, a następnie ciągniemy ją w górę ramienia do momentu usłyszenia kliknięcia.
  3. Uwaga: ramiona na szybę opuszczamy delikatnie. Niezwykle ważne jest, aby podczas montaży nie trącić ramion, gdy są bez wycieraczek. Ich przypadkowe opadnięcie na szybę może spowodować pęknięcie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl