Aktywne filtry

Szczęki hamulcowe podobnie jak bębny hamulcowe, rozpieraczy szczęk hamulcowych, hamulców tarczowych i sprężyn rozpierających wchodzą w skład układu hamulców bębnowych. Są one przytwierdzone do nieobrotowej tarczy koła (są zamontowane obrotowo na sworzniach), a ich powierzchnia pokryta jest materiałem ciernym, przez co cechą szczęk hamulcowych jest wysoki współczynnik tarcia. W sklepie motoryzacyjnym Sambert posiadamy bogaty wybór w kategorii szczęk hamulcowych samochodowych od cenionych producentów, do modeli większości pojazdów. Sprawdź naszą ofertę!


Awarie i eksploatacja szczęk hamulcowych

Regularna ocena stanu technicznego szczęk hamulcowych jest kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia pojazdu. Auto, które ma zepsuty układ bębnów hamulcowych zgodnie z polskim prawem drogowym może nie zostać dopuszczonym do ruchu. Główne przyczyny awarii szczęk hamulcowych to nieprawidłowa eksploatacja, niewłaściwy montaż oraz zbyt słaba jakość zamontowanych elementów. Problemy z układem bębnowych hamulców są związane m.in. ze spadkiem ciśnienia w układzie, starciem się okładzin ciernych szczęk hamulcowych, błędem systemu ABS czy awarią samoczynnego korektora hamowania kół tylnej osi, jako części układu hamulcowego

Do czego służy samoregulator szczęk hamulcowych?

Samoregulatory szczęk hamulcowych są elementem hamulców bębnowych. Podstawowym zadaniem samoregulatora w szczękach hamulcowych jest zmniejszenie odległości pomiędzy szczękami a bębnem tak, aby szczęki wytwarzały optymalne tarcie w bębnach. Samoregulator powoduje również, że szczęka hamulcowa nie zużywa się zbyt szybko. Mechanizm ten jest niezbędny dla utrzymania wysokiej jakości hamowania.

W przypadku samochodów wyposażonych w hamulec ręczny o konstrukcji wewnętrznego bębna hamulcowego zdecydowanie częściej dochodzi do usterek samoregulatora, dlatego tak ważne jest to, aby regularnie kontrolować stan techniczny wszystkich elementów układu hamulcowego. Usterki samoregulatora są dość częste, ponieważ okładziny hamulca postojowego zużywają się powoli, a stan układu hamulca ręcznego można ocenić po przeprowadzeniu demontażu tarczy hamulcowej.

Wymiana szczęk hamulcowych

Demontaż szczęk hamulcowych w samochodzie polega na wyciągnięciu bębna i zawieszek mocujących szczęki hamulcowe do tarczy kotwicznej. W dalszej kolejności należy wyjąć sprężyny z samoregulatorem, a następnie odpiąć linkę hamulcową i w końcu wyjąć szczęki. Aby prawidłowo wymienić szczęki hamulcowe, należy ustawić samochód na płaskiej powierzchni. Jeśli wymiana ma obejmować szczęki z przodu, umieść podnośnik bliżej przedniego koła. Jeśli z tyłu – bliżej tylnego. Przed wykonaniem tej czynności należy sprawdzić, czy w naszym samochodzie znajdują się szczęki na obu osiach, czy tylko na tylnej osi.

Wymianę szczęk hamulcowych można przeprowadzić na własną rękę lub zlecić tę usługę serwisowi samochodowemu. Profesjonaliści wymieniają nie tylko tarcze i klocki hamulcowe, ale również szczęki. Warsztaty samochodowe dysponują sprzętem niezbędnym do przeprowadzenia procesu demontażu w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu jako właściciel będziesz miał pewność, że wymiana szczęk odbędzie się szybko, bezpiecznie i skutecznie.

Regeneracja szczęk hamulcowych

Regeneracja szczęk hamulcowych polega na przywróceniu pierwotnej funkcjonalności szczękom i odzyskaniu siły hamowania. Opcja ta jest tańsza w porównaniu do wymiany elementu - cena regeneracji waha się w okolicy 100 złotych. Z usługi regeneracji często korzystają właściciele pojazdów, w których zamontowane są trudno dostępne, nietypowe szczęki hamulcowe.

Nie wiesz, jakie szczęki hamulcowe wybrać? A może masz do nas jakieś pytania? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą Ci dobrać części układu hamulcowego, w tym hamulce, klocki i tarcze. Znajdziesz u nas szczęki hamulcowe producentów takich jak: Bosch, Kraft Automotive, Maxgear czy Remsa w atrakcyjnym przedziale cenowym - od 53 złotych do 197 złotych. Wyposażamy w elementy układu hamulców bębnowych samochody następujących marek: Mazda, Ford, Vw, Seat, Skoda, Renault czy Dacia. Zapraszamy!