Płyn AdBlue
Emitowanie spalin przez silniki diesla to kwestia, która porusza wiele osób. Walka z tego typu zanieczyszczeniami, przede wszystkim wytwarzanymi przez pojazdy z silnikami Diesla, trwa od wielu lat. Rygorystyczna norma Euro 6 sprawiła, że coraz większa liczba samochodów posiada wtryski AdBlue. Jest to system SCR (ang. Selective Catalytic Reduction – Selektywna Redukcja Katalityczna), którego zadaniem jest rozłożenie szkodliwych dla środowiska tlenków azotu. Wykorzystywany jest do tego katalizator. W szerokiej ofercie Sambert znaleźć można płyny AdBlue, do których zakupu serdecznie zapraszamy.
Co to jest AdBlue?
Co to takiego AdBlue? AdBlue jest wodnym roztworem mocznika o odpowiednim stężeniu. Jego nominalne stężenie wynosi do 32,5%. Oznacza to, że w składzie płynu AdBlue znaleźć można 32,5% mocznika oraz 67,5% wody demineralizowanej. Roztwór ten jest gromadzony w osobnym zbiorniku. Wlew AdBlue z kolei może być umieszczony albo bezpośrednio pod maską, albo tuż obok wlewu paliwa (zbiornika oleju napędowego). Zdarza się, że wlew znaleźć można też w bagażniku. Samo AdBlue to zarejestrowany znak towarowy, który jest własnością organizacji Verband der Automobilindustrie (VDA). AdBlue wyprodukowane zgodnie z normami ISO 22241 nie jest jedną z substancji groźnych dla środowiska ani niebezpiecznych.
Kiedy i po co zaczęto stosować AdBlue?
Od którego roku AdBlue zaczęło obowiązywać? Odkąd w życie weszła norma redukcji emisji spalin Euro 6. Od 1 września 2014 roku wszystkie samochody osobowe i ciężarowe z silnikami wysokoprężnymi muszą je spełniać. Euro 6 zobligowało producentów do obniżenia zawartości szkodliwych tlenków azotu w spalinach aż o 80% w porównaniu do poprzedniej normy emisji spalin Euro 5. Wykorzystanie płynu AdBlue miało być jednym ze sposobów. Praktyka pokazała jednak, że AdBlue znajduje się przede wszystkim w pojazdach, które produkowane były po 2015 roku. Przede wszystkim są to takie marki jak Audi, Skoda, Seat, Peugeot, Volkswagen, Citroen, Jaguar, BMW, Renault oraz Mercedes.
Gdzie znajduje się wlew do zbiornika AdBlue w aucie?
Gdzie szukać zbiornika w aucie? Wlew AdBlue znajduje się najczęściej tuż obok wlewu oleju napędowego i posiada korek w kolorze niebieskim. Sam wlew paliwa w samochodach osobowych może znajdować się od strony kierowcy lub od strony pasażera. W samochodach ciężarowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Co do dodatku do paliwa AdBlue to należy podkreślić, że w żadnym momencie nie jest możliwe mieszanie się tego czynnika z paliwem, dlatego też to producent danej marki decyduje o rym, gdzie umieścić wlew. Jeżeli czynnik AdBlue nie ma wlewu przy wlewie paliwa to najpewniej została umiejscowiona w bagażniku lub pod maską.
Jakie korzyści płyną ze stosowania AdBlue?
Po do AdBlue zostało wprowadzone i do czego służy płyn AdBlue? Odpowiedź jest prosta. Głównym zadaniem AdBlue jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz zagwarantowanie spełnienia przez pojazd aktualnych norm unijnych dotyczących emisji gazów. Jakie jeszcze jest zastosowanie płynu AdBlue? Jeżeli silnik jest optymalnie ustawiony to AdBlue umożliwia także obniżyć zużycie paliwa nawet o 5%. Wśród korzyści należy też wymienić m.in. zmniejszenie poziomu awaryjności samochodów. Nie są to jednak wszystkie zalety. Należy wspomnieć także, że kierowcy pojazdów, na których wyposażeniu znajduje się wtrysk AdBlue mogą liczyć na różnego typu obniżki w podatkach oraz niektórych opłatach drogowych w Europie. Jest to spory zysk, zwłaszcza jeżeli ktoś wybiera się w dłuższą podróż.
Jak tankować płyn AdBlue?
Skoro wiadomo już, jaki jest skład płynu Adblue i jak działa AdBlue to czas dowiedzieć się, jak wygląda sprawa z tankowaniem. AdBlue można kupić na niektórych stacjach i wlać bezpośrednio z dystrybutora - zupełnie jak paliwo. Co ważne, płyn można także pozyskać w plastikowych opakowaniach w sklepach motoryzacyjnych oraz na stacjach benzynowych, czy klasycznych hipermarketach. Decydując się na kupno warto wiedzieć i pamiętać, by sięgać po sprawdzonych dostawców jak nasz sklep motoryzacyjny. W naszej ofercie znaleźć można wysokiej jakości płyn AdBlue w wygodnych opakowaniach o pojemnościach 5 litrów, 10 litrów, 20 i 30 litrów. Niektóre z produktów posiadają także praktyczny lejek. Dozownik jest szczególnie istotny, gdyż podczas uzupełnienia płynu AdBlue należy pamiętać i uważać, by go nie rozlać na pojeździe. AdBlue ma wysokie właściwości korozyjne, a także ma nieprzyjemny zapach, który może się długo utrzymywać np. w bagażniku. Silne właściwości korodujące z kolei mogą powodować, że w sytuacji przypadkowego zachlapania karoserii, możliwe będzie uszkodzenia powłoki lakierniczej. Jeżeli już do tego dojdzie należy szybko wytrzeć rozlany płyn.
Ile kosztuje AdBlue?
Znany jest już skład chemiczny AdBlue to czas poznać jego koszt. Cena AdBlue jest zależna od kilku czynników i jest bardzo zróżnicowana. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę pojemność zbiorników oraz miejsce, w którym dokonywany jest zakupu. Im większe opakowania tym oczywiście koszt litra tego czynnika jest mniejsza. Nie inaczej jest w przypadku zakupu w internetowym sklepie motoryzacyjnym Sambert. Tu także cena będzie nawet 2-3 razy niższa niż w przypadku zakupu stacjonarnego. Oczywiście mocznik można tankować także na stacjach paliw, jednak dystrybutory z AdBlue wciąż nie cieszą się zbyt dużą popularnością i nie każda stacja proponuje taką możliwość. Należy pamiętać o tankowaniu AdBlue, ponieważ gdy jego poziom spadnie do zera to komputer uniemożliwi dalszą jazdę samochodem. Na szczęście nie trzeba wcale tak często uzupełniać płyn AdBlue, gdyż jego zużycie AdBlue często nie przekracza 1,5 l na 100 km, przez co pełen zbiornik w samochodzie osobowym z powodzeniem starcza na przejechanie nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Dopiero wówczas należy uzupełnić poziom płynu.
Co zrobić, gdy zabraknie AdBlue?
Gdy poziom płynu jest wyjątkowo niski to kierowca jest kilkukrotnie informowany z wyprzedzeniem o tym fakcie - pojawi się komunikat na desce rozdzielczej. Co się wydarzy, gdy ostrzeżenie to zostanie zignorowane? Przede wszystkim komputer sam obniży moc silnika, która nie będzie wówczas przekraczać nawet 60%! Będzie to bardzo odczuwalne i komfort jazdy znacznie się pogorszy. Celem takiego zabiegu jest zmniejszenie emisji szkodliwych tlenków azotu. Dodatkowo komputer może zablokować zupełnie możliwość uruchomienia silnika i umożliwi to dopiero wówczas, gdy poziom AdBlue zostanie istotnie uzupełniony. Oczywiście, jeżeli auto będzie w ruchu to silnik nie zostanie wyłączony, jednak po wyłączeniu silnika możliwe, że ponowne uruchomienie nie będzie możliwe. Co ważne, jeżeli kierowca otrzyma pierwsze sygnały ostrzegawcze to wcale nie oznacza, że musi tankować AdBlue tu i teraz. Z powodzeniem może on jeszcze pokonać drogę kilkuset kilometrów. Warto nie dopuszczać do całkowitego opróżnienia zbiornika, gdyż jeżeli zbiornik zostanie całkowicie opróżniony, w przypadku niektórych marek ponowne uruchomienie jest możliwe dopiero w ASO, co bez wątpienia wiąże się z niepotrzebnymi kosztami.
Na co uważać, używając AdBlue?
Napełnienie zbiornika płynem AdBlue, niezależnie, czy odbywa się z plastikowego opakowania, kanistra, czy dystrybutora, należy wykonywać ze szczególną ostrożnością. Warto jeszcze raz przypomnieć przede wszystkim o niedopuszczeniu do rozlania płynu na karoserii pojazdu. Jeżeli tak się stanie należy od razu starannie zetrzeć ciecz. AdBlue posiada właściwości korozyjne, przez co nie tylko samochód może zostać oszpecony, ale również zalane roztworem elementy mogą zostać uszkodzone. Na co jeszcze należy uważać? Istnieje możliwość zamarznięcia płynu w zbiorniku, jeżeli temperatura zewnętrzna przekroczy poziom -11°C. Jeżeli auto będzie zaparkowane pod gołym niebem zimą to płyn zmieni stan skupienia, a należy podkreślić, że warstwy skrystalizowanego mocznika są dość trudne do rozpuszczenia. Oczywiście producenci wzięli taką ewentualność pod uwagę i wyposażyli zbiorniki w specjalne grzałki, które już a ciągu kilkunastu minut jazdy są w stanie przywrócić poprzedni stan cieczy. Warto jednak uczulić, że istnieją przypadki, gdy kryształki lodu zatykają układ wtryskowy, powodując znaczne uszkodzenia pompy.
Wiesz już, z czego jest AdBlue, ile azotu w AdBlue się znajduje i że stosowanie roztworu mocznika AdBlue jest konieczne w niektórych pojazdach. Diesel i AdBlue to obecnie obowiązkowe połączenie, dlatego też decydując się na takie auto musisz mieć tego świadomość. Czynnik ten możesz z powodzeniem zakupić w naszym sklepie. Dodatkowo nasza oferta to także chemia i kosmetyki, akcesoria, a także oryginalne auto części oraz tańsze, ale niezawodne zamienniki m.in.: części karoserii, filtry samochodowe, elementy oświetlenia samochodowego, spinki samochodowe, części silnikowe, części układów elektrycznego, hamulcowego, kierowniczego, paliwowego, układu wydechowego, układu zawieszenia, wycieraczki i spryskiwacze oraz narzędzia i sprzęt warsztatowy. Dostarczamy najlepsze produkty w konkurencyjnych cenach. Prowadzimy sprzedaż internetową oraz z powodzeniem można także dokonać zakupów w naszej siedzibie w Rudzie Śląskiej. Serdecznie zapraszamy do współpracy!