Aktywne filtry

Gaśnica samochodowa należy do obowiązkowego wyposażenia naszego pojazdu. Każdy właściciel samochodu osobowego zobligowany jest do posiadania gaśnicy w łatwo dostępnym miejscu. Samochody ciężarowe przewożące pasażerów muszą posiadać aż dwie gaśnice. Gaśnicę samochodową możesz zamówić w naszym sklepie online:


 

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

Gaśnica do samochodu powinna przede wszystkim być łatwa w użyciu oraz spełniać nie tylko wymogi prawne, ale i swoją funkcję gaśniczą. Prawnie jesteśmy zobligowani do zakupu gaśnicy zawierającej przynajmniej 1kg środka gaśniczego. Najczęściej do samochodów wybieramy gaśnice proszkowe typu BC lub ABC, gdzie:

  • A - oznacza możliwość gaszenia ciał stałych
  • B - możliwość gaszenia płonących płynów
  • C - możliwość gaszenia gazów

Gdzie trzymać gaśnicę?

Pamiętajmy, że gaśnicę należy trzymać w łatwo dostępnym miejscu. Dlaczego? Użycie gaśnicy ma sens tylko wtedy, kiedy gasimy pożar w zarodku. aby tego dokonać, musimy reagować bardzo szybko. Najczęściej nasze gaśnice trzymamy w bagażniku, przez co odcinamy sobie do nich szybki dostęp. Dobrym rozwiązaniem są rzepy przytrzymujące gaśnicę pod siedzeniem pasażera. Taka gaśnica będzie wtedy dosłownie pod ręką. Jeśli natomiast ogień jest duży, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów oraz wezwać odpowiednie służby (numer alarmowy 112).

Czy gaśnica samochodowa musi być legalizowana?

Na każdej gaśnicy samochodowej wybita jest data gwarancji i okres legalizacji. Data gwarancji wynosi zazwyczaj 3-5 lat i jest to termin, do którego producent zapewnia prawidłowe działanie gaśnicy. Jest jeden warunek: w tym okresie gaśnica powinna być odpowiednio serwisowana. Taki "przegląd" gaśnicy nazywany właśnie legislacją, odbywa się średnio co 1-2 lata w odpowiednim zakładzie.
Data ważności gaśnicy nie jest kontrolowana podczas przeglądu technicznego ani podczas kontroli drogowej. Jedynie jej brak może skutkować sankcjami. Jednakże warto posiadać w samochodzie ważną gaśnicę, na wypadek, kiedy będziemy jej potrzebować.