Aktywne filtry

Jednoślady podobnie jak samochody do prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów potrzebują odpowiednich produktów, w tym m.in. olejów motocyklowych. Korzystanie z nich to jeden ze sposobów na wydłużenie żywotności silnika motocykla lub skutera. Oleje motocyklowe to zaawansowane wyroby. Służą one jako środki smarujące, czyszczące oraz chłodzące, a także posiadają szereg pożądanych właściwości. W naszym sklepie posiadamy szeroką gamę tego typu produktów, sprawdź naszą ofertę.


 

Co to jest olej silnikowy do motocykla?

 Olej silnikowy do motocykla to jeden z najważniejszych płynów. Spełnia on kilka kluczowych i fundamentalnych zadań - chłodzi, smaruje, uszczelnia oraz oczyszcza jednostkę napędową. Wpływa on pozytywnie na silnik, skrzynię biegów, a także sprzęgło. Każdy olej silnikowy składa się z kilku olejów. Po pierwsze olej bazowy, który może być mineralny lub olejem syntetycznym, a także półsyntetycznym. Do podstawy dodaje się specjalistyczne pakiety uszlachetniające. To właśnie ta nadwyżka - dodatki - zapewniają odpowiednie właściwości i mogą stanowić doskonałą ochronę dla różnych elementów układu napędowego.

 Czy olej samochodowy nadaje się do motocykla? Nie. Motocykle posiadają silnik zintegrowany ze skrzynią biegów i mokrym sprzęgłem. Zastosowanie oleju samochodowego w motocyklu doprowadzi do poważnej awarii silnika, która będzie wymagała albo generalnego remontu, albo jego całkowitej wymiany.

Rodzaje oleju do motocykla

 Chcąc zakupić olej do motocykla warto pamiętać, żeby wybrać produkt, który najlepiej sprawdzi się w danym podzespole pojazdu. Dzieli je się ze względu zarówno na charakterystykę, jak i funkcje. Wyróżnić można oleje do filtrów, amortyzatorów, przekładni czy silników.

 Kupując olej warto w pierwszej kolejności zdać się na zalecenia producenta motocykla. Powinien on wyszczególnić wytyczne dotyczące jego klasy lepkości i jakości.

Generalnie oleje dedykowane silnikom dzieli się na dwa rodzaje: 2T i 4T. Co to oznacza?

Oleje silnikowe 2T

Najprościej można powiedzieć, że oleje silnikowe 2T dedykowane są dla silników dwusuwowych - to starsza technologia, lecz dalej popularna. Często można się spotkać z olejami do skuterów 2T, bo to one posiadają silnik, który z tego typu olejami najlepiej współpracuje. Sprawdzą się takie w innych pojazdach wyposażonych w tego rodzaju silnik. Jest to produkt w formie płynu łatwo rozpuszczalnego w paliwie i posiada niewielką masę.

Oleje silnikowe 4T

Oleje silnikowe 4T swoje zastosowanie znajdują w silnikach 4-suwowych, które znajdują się w motocyklach. Przede wszystkim umożliwiają one pracę silnika w najszerszym przedziale temperaturowym i przy największych obciążeniach. Wśród jego zalet można wymienić sprawne smarowanie podzespołów jednostek napędowych w silnikach czterosuwowych, wspomaganie chłodzenia, zmniejszanie tarcia, a także ochronę przed brudem, korozją oraz cząstkami metali.

Funkcje oleju do motocykla

Olej samochodowy od motocyklowego różni się także tym, jakie funkcje spełnia. Przede wszystkim produkty używane do motocykli i skuterów mają za zadanie utrzymać jednostkę napędową w czystości, a także uszczelniać wszelkie ruchome części silnika. Od tego produktu wymaga się, by chłodził, smarował oraz zabezpieczał przed zużywaniem mokrego sprzęgła i skrzyni biegów. W czasie jazdy ma on chłodzić pracującą jednostkę napędową. Ich zadaniem jest także zabezpieczenie jednostki przed powstającą korozją. Dodatkowo, co warto podkreślić, oddziałują one nie tylko na silnik, lecz także na skrzynię biegów i sprzęgło w motocyklu. Dlatego tak ważne jest by kupować oleje przeznaczone dla jednośladów, inne produkty nie spełnią wszystkich wymagań i przysporzą kłopotu oraz zniszczeń.

Funkcje oleju do skuterów i motocykli dwusuwowych

Funkcje olejów dla silników 2-suwowych nieznacznie, ale jednak różnią się od czterosuwowych. Przede wszystkim to produkty, które pozwalają na dokonywanie mieszanki paliwowo-olejowej. Podstawowymi funkcjami tego typu olejów są:

 • utrzymanie temperatury jednostki napędowej,
 • uszczelnianie silnika,
 • utrzymanie czystości we wnętrzu silnika oraz w obrębie układu wydechowego,
 • ochrona przed nadmiernym zużyciem, spalanie nadmiernego dymienia.

Klasy lepkościowe olejów motocyklowych

Klasę lepkości olejów motocyklowych określa ta sama norma, która dotyczy olejów samochodowych, czyli podstawowa norma SAE J300. Dokonuje się także bardziej szczegółowego grupowania olejów motocyklowych, wtedy określana na podstawie normy SAE jest ich lepkość i oznacza się ją:

 • SAE 5W-40
 • SAE 10W-30
 • SAE 10W40
 • SAE 10W-50
 • SAE20W-40
 • SAE 20W-50.

Klasy jakościowe olejów do motocykli

Oleje motocyklowe 4T prócz klas lepkościowych dzieli się także ze względu na klasy jakościowe (podobnie jak oleje samochodowe). Podział opiera się na dwóch klasyfikacjach: pierwszej amerykańskiej API, drugiej japońskiej JASO. Chcąc rozróżnić klasy jakościowe korzysta się z oznaczeń norm:

 • API SL - oleje 4-suwowe do 2004 roku,
 • API SM - współczesne silniki 4-suwowe z wysokimi wymaganiami,
 • JASO MA-1 - silniki 4-suwowe z mokrym sprzęgłem, dodatkowo silnik, sprzęgło i skrzynia biegów są w jednej kąpieli olejowej,
 • JASO MA-2 - silnik 4-suwowy mocno obciążony, dodatkowo silnik, sprzęgło i skrzynia biegów są w jednej kąpieli olejowej,
 • JASO MB - silnik 4-suwowy bez mokrego sprzęgła, dodatkowo silnik i skrzynia biegów są w jednej kąpieli olejowej.

 Klasy jakościowe olejów do skuterów i motocykli dwusuwowych

W przypadku olejów do silników dwusuwowych 2T również korzysta się z norm jakościowych amerykańskich klasyfikacji (API) oraz japońskich (JASO). Jednak tym razem można wyróżnić więcej oznaczeń norm. Wymienia się m.in.:

 • API TA - silnik 2T z niewielkim obciążeń o starszej konstrukcji,
 • API TB - silnik 2T ze średnim obciążeniem o współczesnej konstrukcji,
 • API TC - silnik 2T z dużym obciążeniem,
 • JASO FA - silnik 2T o niskim obciążeniu i starszej konstrukcji,
 • JASO FB - silnik 2T o średnim obciążeniu i współczesnej konstrukcji,
 • JASO FC - silnik 2T o mocnym obciążeniu i współczesnej konstrukcji
 • JASO FD - silnik 2T o największym obciążeniu (unowocześniona formuła JASO FC).

Wysokiej jakości oleje silnikowe motocyklowe ze sklepu Sambert 

Chcąc dokonać zakupu olejów silnikowych dla motocykli warto skorzystać z ofert sprawdzonych sklepów. W Sambert proponujemy szeroki wybór olejów motocyklowych zarówno dla silników 2T jak i 4T. Znajdziesz u nas także oleje do amortyzatorów czy przekładni. Oferujemy produkty w kilku wielkościach od 1L do 4L. Polecamy wysokiej jakości oleje pochodzące od sprawdzonych i wiodących na rynku producentów jak Castrol Power oraz Motul. Dostępne w sklepie produkty pomogą wybrać doświadczeni i wysoko wykwalifikowani fachowcy. Ważna jest regularna wymiana środka smarnego twojego motocykla, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Sambert.