Aktywne filtry

Szukasz termostatu do swojego samochodu? Chłodzenie silnika w Twoim aucie nie przebiega prawidłowo? A może chcesz poznać zasady działania termostatu w samochodzie i wiedzieć, jak działa termostat w samochodzie i co to jest? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu motoryzacyjnego Sambert! Dysponujemy szerokim wyborem termostatów samochodowych do pojazdów najpopularniejszych marek. Gwarantujemy szybką realizację zamówienia oraz obsługę na najwyższym poziomie. Sprawdź produkty z naszej oferty i dobierz termostat do Twojego auta!


 

Co to jest termostat samochodowy?

Główną funkcją układu chłodniczego jest wspieranie i utrzymywanie temperatury silnika w optymalnej wysokości. Jednym z najważniejszych elementów chłodzenia silnika jest termostat samochodowy. Za co odpowiada termostat w samochodzie? Element ten jest odpowiedzialny właśnie za kontrolowanie temperatury w całym układzie. W układzie chłodzenia jednostki napędowej można wyodrębnić tzw. mały i duży obieg. Płyn chłodzący może znajdować się w jednym lub drugim obiegu. Gdy temperatura cieczy chłodzącej, czyli płynu chłodzącego spadnie poniżej 80°C zamknięty termostat (pozycja zamknięta) pozwala skierować płyn chłodniczy do pompy. Z kolei, gdy jego temperatura wynosi powyżej 90 stopni Celsjusza termostat otwiera się (pozycja otwarta) i umożliwia płynowi chłodzącemu trafić do chłodnicy. Jest to wartość temperatury, kiedy termostat się otwiera, czyli tzw. temperatura otwarcia termostatu samochodowego.

Na rynku dostępne są również tzw. termostaty fazowe wyposażone w komputer sterujący odpowiedzialny za prawidłową pracę termostatu. Termostat fazowy jest skuteczniejszy i oferuje wyższą moc przy niższym obciążeniu. Dzięki temu kierowca i pasażerowie spędzą czas podróży w komfortowych warunkach - ze względu na szybsze nagrzewanie się kabiny.

Budowa termostatu samochodowego

Termostat samochodowy ma postać prostego mieszka, który jest wyposażony w zawór grzybkowy. Urządzenie to wykonane jest z mosiężnej blachy oraz dodatków aluminium, miedzi, wosku lub grafitu. Jego konstrukcja obejmuje elementy takie jak: zbiornik wyrównawczy, chłodnica cieczy, otwór odpowietrzający czy pompa wody. Gdzie zatem znajduje się termostat? Jest on umiejscowiony w górnej części głowicy silnika, w pobliżu pompy wody, przez co ma istotny wpływ na inne, sąsiadujące z nim podzespoły. W ten sposób zbudowany schemat termostatu samochodowego pozwala opływać cieczy blok silnika i jego głowicę.

Jak działa termostat samochodowy?

Na awarię termostatu w pozycji otwartej wskazuje większe spalanie na krótkich trasach oraz problemy z nagrzaniem wnętrza auta, z kolei awarię termostatu w pozycji zamkniętej rozpoznasz po gwałtownym wzroście wskazywanej na desce rozdzielczej temperatury silnika oraz kłębach dymu wydobywających się spod maski. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów nie zwlekaj – kup nowy termostat i umów się na jego wymianę!

Idealnie dopasowany termostat samochodowy

Zastanawiasz się, do czego służy termostat samochodowy/termostat w samochodzie? Odpowiedź jest prosta - bez termostatu, właściwe chłodzenie silnika jest niemożliwe. Gdy dojdzie do awarii termostatu w tzw. pozycji otwartej, chłodzenie działa nieprzerwanie, a silnik nie może osiągnąć przez to temperatury roboczej. Jeszcze bardziej niebezpieczna jest awaria termostatu w tzw. pozycji zamkniętej – w takim przypadku ciecz chłodząca nie może dostać się do chłodnicy i ochłodzić się, co prowadzi do przegrzania silnika i jego zatarcia.

Oczywistym jest fakt, że każda, nawet niewielka usterka termostatu samochodowego może przysporzyć Ci sporo nieprzyjemności. Usterki termostatu samochodowego wpływają na zaburzenie prawidłowego procesu chłodzenia silnika. Tylko poprawnie działający termostat samochodowy zapewnia trwałość silnika, wpływając tym samym na zmniejszenie zużycia paliwa. Sprawny termostat samochodowy to oszczędność nerwów oraz pieniędzy - uszkodzenie termostatu potrafi naprawdę słono kosztować!

Termostaty samochodowe – typowe objawy awarii

Na awarię termostatu w pozycji otwartej wskazuje większe spalanie na krótkich trasach oraz problemy z nagrzewaniem wnętrza auta, z kolei awarię termostatu w pozycji zamkniętej rozpoznasz po gwałtownym wzroście wskaźnika temperatury silnika na desce rozdzielczej oraz kłębach dymu wydobywających się spod maski. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów nie zwlekaj – kup nowy termostat i umów się na jego wymianę!

Jak sprawdzić, czy termostat w samochodzie działa prawidłowo?

Działanie termostatu w samochodzie można sprawdzić w prosty sposób - należy zacząć od wymontowania urządzenia, schłodzenia go, a następnie włożenia do gorącej wody o temperaturze powyżej 95 stopni Celsjusza. W ten właśnie sposób dowiedziałeś się, jak odblokować termostat samochodowy, jednak co zrobić w dalszej kolejności? Jeżeli po chwili termostat silnika się otworzy, to znak, że można przystąpić do drugiego etapu testowania termostatu - zanurzenia go w zimnej wodzie - i wtedy termostat powinien się od razu zamknąć. Są to oznaki, że termostat działa prawidłowo i nie trzeba martwić się o jego wymianę. Gdy termostat pozostanie otwarty - warto zgłosić się do warsztatu samochodowego. Podczas wymiany warto zaopatrzyć się również w uszczelkę - zazwyczaj po wymontowaniu termostatu nie nadaje się ona do ponownego użycia. Montaż termostatu samochodowego jest prosty i intuicyjny, jednak warto zlecić to profesjonalistom. Jeżeli zastanawiasz się, czy Twój termostat samochodowy jest uszkodzony albo nie wiesz jak naprawić termostat samochodowy - zgłoś się do zaufanego warsztatu samochodowego.

Wymiana termostatu samochodowego na nowy

Wszystkie prezentowanie przez nas termostaty samochodowe pochodzą od znanych i cenionych w branży producentów. W ofercie Sambert znajdziesz termostaty samochodowe takich producentów jak m.in. GATES i Kraft, odpowiednie dla pojazdów większości, popularnych marek. Chcesz mieć 100% pewności, że dany termostat jest odpowiedni dla Twojego samochodu? Zależy Ci na fachowej radzie udzielonej przez doświadczonych specjalistów? Nic prostszego! Odwiedź nasz sklep motoryzacyjny w Rudzie Śląskiej, kup, co potrzebujesz i zleć montaż termostatu w samochodzie zaufanemu mechanikowi. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z pełną ofertą naszych produktów do chłodzenia silnika (w tym termostatów chłodnicy) i nie tylko!