Oleje silnikowe (syntetyczne, półsyntetyczne, mineralne) samochodowe
Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Odpowiada on nie tylko za dobre smarowanie silnika, ale również za jego czystość, ochronę silnika przed rdzą oraz chłodzenie. Ważna jest częsta kontrola poziomu oleju. Czynności tej należy dokonywać przy zimnym silniku oraz na płaskiej powierzchni. Sprawdziłeś i okazało się, że potrzebujesz oleju? Szukasz tanich olejów silnikowych? Interesuje Cię szeroki wybór? Zapraszamy do naszego sklepu z olejami online! Czekają na Ciebie oleje samochodowe w atrakcyjnych cenach!
Rodzaje olejów silnikowych
Silnik to jeden z najważniejszych podzespołów Twojego samochodu. Obojętnie, czy jest to samochód osobowy, czy ciężarowy, benzyna, czy diesel, BMW, VW, czy Ford - każdy pojazd potrzebuje oleju silnikowego oraz odpowiedniego smarowania. Skład każdego oleju, zarówno do silników benzynowych, jak i silników wysokoprężnych, np. marki Valvoline to baza, pakiety dodatków uszlachetniających oraz modyfikatory lepkości. Skąd tak duży wybór? Przyczyna to konieczność skomponowania olejów do aut o właściwościach dedykowanych danym typom silnika. Czas poznać rodzaje olejów samochodowych! Wszystkie poniższe formy olejów do silnika odnajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego z olejami silnikowymi.
Oleje syntetyczne
Ten rodzaj olejów silnikowych samochodowych charakteryzuje się najwyższą jakością. Bez problemu radzą sobie z dużymi obciążeniami termicznymi, a ich lepkość praktycznie nie ulega zmianie podczas występowania skrajnych temperatur. Ich wadą jest wysoki koszt oraz spore obciążenie uszczelnień silnika.
Oleje mineralne
Ten rodzaj oleju silnikowego przeznaczony jest głównie do aut starszych. Ich największą zaletą jest niska cena oraz nieobciążanie uszczelnień silnika. Z drugiej strony szybko tracą swoją lepkość oraz wydajność. Największą wadą tych olejów jest fakt, że powodują spore problemy podczas uruchamiania silnika zimą.
Oleje półsyntetyczne
Ten rodzaj oleju do silnika jest pewnym kompromisem między olejem syntetycznym a mineralnym. Nie jest to do końca 'półsyntetyk', gdyż rzeczywista wartość obu cieczy w oleju wynosi około 70% bazy mineralnej i 30% bazy syntetycznej. Oleje te skierowane są również do aut starszej generacji, jednak raczej tych, które nie wymagają zbyt dużego smarowania. Są bardziej odporne na starzenie niż oleje mineralne i nie obciążają tak bardzo uszczelnień silnika jak oleje syntetyczne.
Jak wybrać olej silnikowy?
Przed kupnem oleju koniecznie musisz sprawdzić w instrukcji pojazdu, jaką powinien mieć lepkość. Parametr ten określa wewnętrzne tarcie cząsteczek oleju, czyli jego gęstość. Używane przez producentów oznaczenia to np. '10W-60', gdzie '10' jest lepkością zimową a '60' letnią. Wartość ta ma głównie znaczenie w przypadku odpalania silnika w niskich temperaturach – im niższy pierwszy parametr, tym olej pozostanie dłużej płynny, a uruchomienie pojazdu będzie łatwiejsze nawet podczas mrozu. Jeżeli już znasz oznaczenie oleju, musisz wybrać jego rodzaj.
W naszym sklepie z olejami silnikowymi oferujemy największy wybór samochodowych olejów najwyższej jakości znanych i renomowanych marek w różnych pojemnościach m.in. 1l, 4l oraz 5l. Wszystkie przedstawione produkty są pierwszego gatunku i przy odpowiedniej eksploatacji, gwarantują długotrwałą żywotność Twojego silnika. Wykwalifikowany zespół specjalistów chętnie doradzi w wyborze właściwego oleju oraz przedstawi różnice między produktami.
Na stronach naszego sklepu znajdują się produkty następujących marek olejów silnikowych:
Kiedy wymienić olej silnikowy?
Pozornie najprostszą odpowiedzią na to pytanie wydaje się być: według zaleceń producenta. Niestety nie jest to do końca prawda. Hasła reklamowe zapewniają nas, że wystarczy wymiana oleju nawet co 50 tysięcy km, co często wiąże się z późniejszymi, kosztownymi naprawami całego silnika. Olej silnikowy, czy do skrzyni biegów (olej przekładniowy) to najważniejsze płyny eksploatacyjne dowolnego pojazdu, o czym należy pamiętać. Warto zachować zdrowy rozsądek i przeprowadzić czynność wymiany oleju silnikowego adekwatnie do swojego trybu i stylu jazdy.
Jeżeli nie należysz do kierowców z zacięciem sportowym, swój pojazd traktujesz jako środek do bezpiecznego przemieszczania się oraz najczęściej jeździsz w trasie to wymiana oleju spokojnie może następować po przejechaniu około 20 tysięcy km. Jeżeli jednak lubisz korzystać z maksymalnych osiągów silnika, często jeździsz po mieście, bądź po mocno zapylonych drogach to zdecydowanie olej mógłbyś poddawać wymianie nawet co 10 tysięcy km. Należy pamiętać, że podczas wymiany oleju silnikowego powinno się zamontować również nowy, świeży filtr oleju.
Olej samochodowy mineralny, syntetyczny, półsyntetyczny? 15W-40, 5W-30, 5W-40, czy 10W-40? Nie wiesz, gdzie kupić olej do silnika? Niezależnie jakiego rodzaju oleju potrzebujesz, to nasz sklep jest miejscem, którego szukałeś. Zapewniamy atrakcyjne ceny olejów silnikowych oraz szybką realizację zamówienia. Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu z olejami do samochodów!