Filtruj według

Marka samochodu

Model

Aktywne filtry

W naszej ofercie znajdziesz produkty jednego z renomowanych producentów świec zapłonowych – marki NGK. Dysponujemy zarówno standardowymi świecami, wyróżniającymi się doskonałym stosunkiem ceny do jakości, jak i świecami platynowymi, charakteryzującymi się znacznie wyższą żywotnością. Asortyment naszego sklepu obejmuje największy wybór świec zapłonowych do samochodów takich marek jak m.in. Skoda, Toyota, Volkswagen, Opel, Ford, Renault, Fiat, Alfa Romeo, Audi czy BMW. Gwarantujemy, że kupisz u nas części pasujące do modelu, rocznika i wariantu Twojego auta!


 

Świeca zapłonowa — co to jest?

Świeca zapłonowa do samochodu jest jednym z elementów układu zapłonowego silnika benzynowego o zapłonie iskrowym, który wytwarza iskrę elektryczną. Iskra powstaje pomiędzy elektrodą centralną zasilaną przez wysokie napięcie znajdującą się wewnątrz ceramicznego izolatora a elektrodą boczną, która jest podłączona do masy za pomocą gwintowanego korpusu świecy.

Budowa świecy zapłonowej

Świeca zapłonowa zbudowana jest z elektrody środkowej (centralnej wykonanej z miedzi), elektrod bocznych, izolatora ceramicznego oraz korpusu świecy, który służy do mocowania świecy w głowicy silnika. Elektrody boczne wykonane są ze specjalnego stopu niklowo-chromowego, który jest odporny na zużycie elektroerozyjne oraz obciążenia cieplne.

Świat innowacji motoryzacyjnych donosi, że konstrukcja świec zapłonowych może się w najbliższej przyszłości zmienić. Producenci świec zapłonowych opracowują innowacyjne rozwiązania na wyładowania między elektrodami, które są możliwe do osiągnięcia za sprawą wyeliminowania elektrody bocznej.

Jaką rolę pełnią świece zapłonowe?

Główną funkcją świecy zapłonowej jest generowanie wyładowania elektrycznego przeskakującej pomiędzy elektrodami iskry o określonych parametrach we wnętrzu komory spalania. W skrócie — świeca zapłonowa inicjuje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze, dzięki czemu możliwe jest odpalenie silnika.

Jakie są rodzaje świec zapłonowych?

Samochodowe świece zapłonowe dostępne są w trzech podstawowych odmianach – świece zapłonowe irydowe, platynowe i standardowe. Różnią się one od siebie materiałem, z którego wykonano ich rdzenie. Rynek motoryzacyjny oferuje również świece iskrowe różniące się od siebie liczbą elektrod — standardowe świece mają jedną elektrodę centralną i jedną boczną, ale dostępne są też komponenty z dwiema lub trzema elektrodami bocznymi.

Odpowiedni dobór świecy zapłonowej ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie samochodu. Podstawowe parametry świecy zapłonowej, które trzeba wziąć pod uwagę przy jej zakupie to: średnica gwintu (wynosząca 10, 12, 14 lub 18 mm), długość gwintu (przeważnie 19 mm), ciepłota, odpowiadająca zakresowi temperatury pracy silnika – świece zimne lepiej odprowadzają ciepło i nadają się do wysilonych jednostek, z kolei gorące zachowują się odwrotnie. Świece zapłonowe należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Wymiana świec zapłonowych w samochodzie — typowe usterki

W trakcie użytkowania świec zapłonowych zdarza się, że dochodzi do uszkodzeń tego komponentu, spowodowanych:

  • uszkodzeniem izolatora, czego przyczyną może być niepoprawny montaż świec lub ich zbyt długie użytkowanie, 
  • odkładaniem się białego osadu, który pochodzi od dodatków do paliwa czy oleju, 
  • stopieniem się elektrody, które jest spowodowane samozapłonem mieszanki lub spalaniem stukowym, 
  • przebiciem napięcia, które zazwyczaj spowodowane jest zabrudzeniem lub wilgocią.

Świece silnikowe należy wymieniać średnio co ok. 30–40 tysięcy przejechanych kilometrów. Pamiętaj! Świece zapłonowe wymienia się w komplecie. To samo tyczy się przewodów zapłonowych.

Ile kosztują świece zapłonowe?

W przypadku świec zapłonowych ceny wahają się od 11 do 47 złotych w zależności od renomy producenta, klasy jakości i właściwości mechanicznych produktu. W hurtowni motoryzacyjnej Sambert gwarantujemy najlepsze ceny za świece zapłonowe w okolicy! Masz trudność z dopasowaniem świec? Zapraszamy do kontaktu — wystarczy, że podasz nam markę, model, rok produkcji, wariant i moc silnika oraz numer VIN swojego samochodu. Na tej podstawie wybierzemy odpowiednie produkty, dostosowane do specyfiki Twojego auta.