Chemia do prania tapicerki samochodowej - jakie produkty działają najskuteczniej?

Z:
Chemia do prania tapicerki samochodowej - jakie produkty działają najskuteczniej?

W większości samochodów tapicerka wykonana jest z mocnych tkanin o ciemnej barwie. W autach wyższych klas producenci stosują tapicerki z weluru (tkaniny miękkiej w dotyku) albo alcantary (tkaniny z ultramikrofazy). Każda tapicerka "łapie brud" podczas użytkowania samochodu. Powinno się go regularnie usuwać. Podstawą jest regularne odkurzanie. Jednak to nie wszystko. Co kilka miesięcy powinno się zastosować skuteczny środek czyszczący, który łatwo usuwa zabrudzenia i przywraca tapicerce oryginalny kolor.

W większości samochodów tapicerka wykonana jest z mocnych tkanin o ciemnej barwie. W autach wyższych klas producenci stosują tapicerki z weluru (tkaniny miękkiej w dotyku) albo alcantary (tkaniny z ultramikrofazy). Każda tapicerka "łapie brud" podczas użytkowania samochodu. Powinno się go regularnie usuwać. Podstawą jest regularne odkurzanie. Jednak to nie wszystko. Co kilka miesięcy powinno się zastosować skuteczny środek czyszczący, który łatwo usuwa zabrudzenia i przywraca tapicerce oryginalny kolor.

Rodzaje tapicerki samochodowej

Tapicerka samochodowa jest wykorzystywana przede wszystkim do pokrycia przednich foteli i tylnej kanapy (albo tylnych foteli w samochodach klasy premium). Dodatkowo tapicerka pokrywa również podłogę auta, podłogę i ścianki bagażnika, a w niektórych samochodach także boczki drzwi. Produkowano również samochody, w których tapicerka materiałowa pokrywała deskę rozdzielczą. Podsufitka jest niemal zawsze wykonana jest z tkaniny skóropodobnej i zazwyczaj nie wymaga prania, a jedynie przetarcia wilgotną ściereczką z odpowiednim środkiem.

We współczesnych samochodach znajdziemy następujące rodzaje tapicerki:

 • tapicerkę materiałową - najczęściej w kolorze czarnym albo czarno - szarym, z prawie niewidocznym wzorem, jej znakiem rozpoznawczym jest szorstkość;
 • tapicerkę welurową, która charakteryzuje się tym, że jest miękka w dotyku i składa się z szeregu miłych "włosków", zazwyczaj też jest oferowana w kolorze czarnym i czarno - szarym;
 • alcantarę, którą stosuje się w autach klas wyższych, alcantara jest bardzo miękka w dotyku i jest oferowana w wielu wersjach kolorystycznych;
 • tapicerkę skórzaną, ze skóry naturalnej i z eko - skóry, która wymaga zupełnie innej pielęgnacji i czyszczenia niż tapicerki materiałowe, dlatego pomijamy ją w tym poradniku.

Nie wiesz, jaka tapicerka jest w Twoim samochodzie? Nie potrafisz jej rozpoznać? Po prostu zajrzyj do instrukcji swojego auta, sprawdź bazowe wyposażenie wersji swojego samochodu, albo rozkoduj numer VIN w darmowym programie.

Czyszczenie tapicerki samochodowej — kiedy jest konieczne?

Warto ją też wyprać, przynajmniej raz na pół roku. Będzie wtedy czysta i pachnąca, będzie mieć też naturalny kolor. Jeśli na tapicerce pojawią się plamy (np. z nieostrożnego przewożenia bagażu) - musisz zareagować jak najszybciej. Dobra chemia do prania tapicerki da sobie radę z trudnymi zabrudzeniami, jeśli wybierzesz odpowiedni środek i zastosujesz go we właściwy sposób.

Jak prać tapicerkę samochodową?

Jeśli decydujesz się na samodzielne pranie tapicerki samochodowej, musisz wybrać ciepły dzień, aby tapicerka mogła odpowiednio wyschnąć. Jeśli będziesz jeździć w mokrą tapicerką, we wnętrzu samochodu czuć będzie niemiłą woń wilgoci. Współczesna chemia do tapicerki samochodowej to przede wszystkim środki, które działają powierzchniowo. Nie ma zatem potrzeby silnego moczenia głębszych warstw i gąbki.

Zanim przystąpisz do prania tapicerki, wyjmij wszystkie niepotrzebne rzeczy z samochodu, a także dywaniki podłogowe. Następnie dokładnie odkurz wnętrze auta, zaczynając od wykładziny na podłodze. Pozwoli to na usunięcie luźnych zabrudzeń (kurz, piasek) i znacznie ułatwi całą pracę. Odkurz podłogę, bagażnik, miejsca pod fotelami, następnie całe fotele. Stosuj szczotki z miękkim włosiem, aby nie uszkodzić tapicerki. Jeśli stosujesz ssawki z tworzywa - posługuj się nimi w delikatny sposób.

Jeśli na tapicerce są ślady włosów zwierząt domowych, zastosuj szczoteczkę silikonową. Dzięki niej zbierzesz wszystkie włosy.

Do prania będzie Ci potrzebny profesjonalny preparat do czyszczenia tapicerki, narzędzie do pracy (może to być delikatna szczotka do czyszczenia ręcznego, gąbka, szczotka montowana na wkrętarkę, albo odkurzacz piorący do prania tapicerki i dywanów, jak popularny Karcher), mogą to być również ściereczki z bawełny lub mikrofibry.

Pamiętaj o tym, aby zacząć od przeczytania instrukcji na opakowaniu środka do prania dywanów i tapicerek. Każdy płyn do prania tapicerki warto wypróbować w niewidocznym miejscu, Jednak najlepsza chemia do prania tapicerki nie powinna powodować uszkodzeń czy wybarwień tapicerki. Takie rzeczy zdarzają się, jeśli do prania tapicerki jest stosowana agresywna chemia do prania dywanów, do tego dobrana w złych proporcjach (zbyt duże stężenie środka w stosunku do wody).

Pamiętaj o tym, że nie pierze się fragmentów tapicerki. Pierze się cały element. Jeśli plama jest na siedzisku, a chcesz usunąć tylko tą jedną plamę - wypierz całe siedzisko.

Jak prać tapicerkę w samochodzie? To proste:

 • odkurz wnętrze;
 • przeczytaj instrukcję stosowania środka;
 • dobierz środek w odpowiednim stężeniu, zgodnym z zaleceniami producenta - producent chemii zaleca stężenia do zabrudzeń lekkich, średnich i silnych;
 • nałóż środek na pojedynczy element tapicerki, wypierz stosując szczoteczkę, a następnie poczekaj, aż wyschnie. Zbierz zanieczyszczenia za pomocą czystej szmatki albo odkurzacza;
 • w przypadku stosowania odkurzacza do prania tapicerki stosuj się do zaleceń producenta urządzenia.

Jakie środki do prania tapicerki wybrać?

Najlepsza do prania jest profesjonalna chemia do prania tapicerki samochodowej, którą znajdziesz w naszym sklepie Sambert. To specjalne środki, które są skuteczne i równocześnie, łatwe w użyciu. A do tego są bezpieczne dla tkanin samochodowych. Jakie środki polecamy?

 • Gotowy do użycia płyn cenionej marki detailingowej ADBL Bonnet 1l - możesz nim wyprać tapicerkę i wyczyścić podsufitkę. Jak pierze się tapicerkę z jego użyciem? Odkurz tapicerkę, następnie spryskaj ją dokładnie ADBL Bonnet, aby cała powierzchnia była mocno wilgotna. Odczekaj kilkadziesiąt sekund, aż środek wniknie w strukturę tkaniny. Użyj miękkiej szczoteczki - ręcznej lub nakładanej na wiertarkę albo wkrętarkę. Wyczyść dokładnie element, aż środek zacznie się mocno pienić. Odczekaj kilka minut, a następnie wytrzyj tapicerkę chłonnym ręcznikiem bawełnianym lub z mikrofibry. Przejdź do kolejnego elementu w aucie. Środek dostępny jest także w mniejszym opakowaniu - 500ml.
 • ADBL Textile Rinse 500ml to specjalny, skoncentrowany środek, przeznaczony do użycia w odkurzaczach piorących. Jak wszystkie produkty do prania wykładzin i tapicerki, przeznaczone do odkurzaczy, wymaga on odpowiedniego rozcieńczenia. Standardowo 50 ml środka stosuje się na 5l wody. Uzyskany roztwór należy wlać do zbiornika odkurzacza piorącego. Następnie należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia. ABDL Textile Rinse to clenaner, który skutecznie usuwa brud, a także pozostawia po sobie świeży zapach.
 • Tenzi Textil Wash 500ml - środek w sprayu do odświeżania tapicerki. Spryskaj nim delikatnie całą czyszczoną powierzchnię, wyszoruj szczoteczką, a następnie wyczyść element za pomocą odkurzacza. To środek przede wszystkim do przywrócenia naturalnej barwy tapicerki i usunięcia bardzo delikatnych zabrudzeń.
 • Nasza oferta obejmuje też specjalistyczne pianki do tapicerki: K2 Tapis, Sonax Extreme i Moje Auto. Jak stosować taką piankę? Odkurz czyszczony element. Wstrząśnij opakowaniem. Spryskaj dokładnie wybrany element. Odczekaj kilka minut, aż składniki aktywne zaczną działać. Przetrzyj czyszczoną powierzchnię wilgotną ściereczką.
 • W naszej ofercie znajdziesz również odplamiacz do zadań specjalnych firmy Moje Auto. Jego stosowanie jest również proste. Spryskaj czyszczony element. Pamiętaj - czyść cały element (np. siedzisko), a nie tylko plamę. Odczekaj kilka minut. Wyczyść cały element szczotką, albo wilgotną gąbką. Przetrzyj go suchym i chłonnym ręcznikiem. Jeśli plamy są nadal - powtórz czynność.

Pamiętaj o tym, że tapicerka samochodowa ma delikatne włókno - nie szoruj jej z całej siły, rób to delikatnie. Polecane przez nas środki mają odpowiednie ph i choć są skuteczne w działaniu, to nie są agresywne. Pamiętaj, że cudowny "cleaner", który usuwa silne zabrudzenia z dywanów, może być powodem powstania plam na tapicerce w samochodzie.

Rodzaje wykończenia wnętrza samochodu i środki do ich czyszczenia - oferta Sambert

W typowym samochodzie z materiałową tapicerką znajdziesz jeszcze:

 • elementy z tworzyw sztucznych, pokrywające deskę rozdzielczą, boczki drzwi, kierownicę oraz tunel przy skrzyni biegów;
 • podsufitkę, wykonaną z materiałów skóropodobnych, albo z tkaniny materiałowej;
 • skórzane mieszki dźwigni zmiany biegów oraz hamulca ręcznego; skórę, która może pokrywać także kierownicę.

Jak je czyścić?

W naszym sklepie znajdziesz cały szereg środków do pielęgnacji tworzyw we wnętrzu auta. Mamy uniwersalne środki (dressingi) do czyszczenia plastików, nabłyszczające albo matowe. W zależności od tego, co lubisz. Przed zastosowaniem takich środków użyj wilgotnej szmatki i zetrzyj kurz. Następnie nałóż środek na tworzywo, odczekaj kilka chwil i wypoleruj go za pomocą mikrofibry. Nie wszystkie środki wymagają polerowania. W naszym sklepie Sambert znajdziesz kosmetyki o różnych liniach zapachowych, takich firm jak ADBL, K2 i Shiny Garage.

Do czyszczenia podsufitki użyj standardowych środków czyszczących, opisanych w poprzednim akapicie.

Do mieszków skórzanych i do skórzanej kierownicy najlepsze są mleczka do pielęgnacji skóry. Dbają o elastyczność i ładną, ciemną barwę. Znajdziesz je również w naszym sklepie.

W Sambert czekają na Ciebie kosmetyki przeznaczone do skutecznego usuwania wszelkiego typu zabrudzeń i plam. Mamy też kosmetyki do skórzanej tapicerki.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień