Wymiana filtra powietrza - Co ile to robić i o czym pamiętać?
Wymiana filtra powietrza to podstawowa czynność eksploatacyjna, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Z naszego poradnika dowiesz się co ile wymieniać filtr powietrza w aucie, gdzie jest filtr powietrza i jak go wymienić samodzielnie. Od stanu filtra powietrza zależy spalanie – sprawny, drożny filtr sprawia, że auto pali mniej.
Do czego służy filtr powietrza w samochodzie?
Silnik spalinowy potrzebuje do pracy mieszanki paliwowo-powietrznej. Powstaje ona na różne sposoby, zależnie od tego, z jakim silnikiem mamy do czynienia (o zapłonie iskrowym czy samoczynnym), z jakim rodzajem wtrysku mamy do czynienia (wtrysk pośredni wielopunktowy czy wtrysk bezpośredni) i z jakim rodzajem układu dolotowego mamy do czynienia (układ bez albo z doładowaniem).
Współczesne silniki downsizingowe i silniki diesla zużywają dużo powietrza i mało paliwa. W tego typu jednostkach napędowych powietrze jest kompresowane przez turbinę (rzadziej przez kompresor).
W starszych jednostkach napędowych, np. wolnossących silnikach benzynowych, sterownik również stara się dobrać składniki mieszanki paliwowo-powietrznej tak, aby silnik zużywał jak najmniej paliwa.
Wszystkie silniki – starsze, wolnossące i współczesne, potrzebują czystego powietrza. Dlatego też stosuje się filtr powietrza, którego głównym zadaniem jest filtrowanie zanieczyszczeń takich jak kurz, pył i piasek z powietrza. Gdyby zanieczyszczenia te trafiły bezpośrednio do cylindrów silnika (poprzez układ dolotowy i zawory dolotowe), mogłyby to spowodować zatarcie jednostki napędowej. Wcześniej powodowałyby zabrudzenie i zapchanie podzespołów tworzących układ dolotowy. Na przykład minimalne ilości kurzu i brudu, osadzające się na elemencie pomiarowym przepływomierza powietrza, mogą powodować złe odczyty i nieprawidłową pracę jednostki napędowej. Jednak zanieczyszczenia z powietrza (nawet minimalna ilość) zniszczyłyby przede wszystkim wnętrze cylindrów auta.
Kup filtr powietrza w niskiej cenie
Kiedy wymienić filtr powietrza?
Producent samochodu zamieszcza informacje w instrukcji obsługi auta o tym, co ile wymieniać filtr powietrza w danym pojeździe. Standardowo nowy filtr powietrza montuje się co 15-30 tysięcy kilometrów przebiegu. Jednak wszystko zależy od tego, w jakim środowisku auto jest eksploatowane i jak kierowca dba o swój samochód.
Nie powinno być dla nikogo tajemnicą, że żywotność filtra powietrza w mieście i w terenie zapiaszczonym (częsta jazda po drogach szutrowych itd.) sprawia, że materiał filtrujący ulega przyspieszonemu zabrudzeniu i zapchaniu. Dlatego w przypadku przeważającej eksploatacji miejskiej albo częstej jazdy w trudnym terenie (szuter, piasek) zaleca się wymieniać filtr powietrza co 10 tysięcy kilometrów.
Jest też tak zwana złota reguła. Zapchany filtr powietrza warto wymieniać wraz z olejem silnikowym i filtrem oleju, raz na rok albo co 15 tysięcy kilometrów przebiegu. To najlepszy sposób serwisowania auta, zalecany przez mechaników.
Warto również pamiętać o tym, aby przeprowadzić kompleksowy serwis auta używanego zaraz po zakupie. I w takim przypadku również nie zapomnieć o wymianie wszystkich płynów eksploatacyjnych, wszystkich filtrów (w tym filtra powietrza) oraz większości części eksploatacyjnych.
Poznaj naszą ofertę filtrów powietrza
Co ile wymieniać filtr powietrza i jak sprawdzić, czy jest zużyty?
Kierowca może stosować się do trzech rodzajów serwisowania. Pierwszy to zalecenia producenta auta. Producent samochodu może zalecać wymianę filtra co 20 tys. kilometrów przebiegu, 30 tys. albo 40 tysięcy kilometrów przebiegu. Drugi sposób serwisowania auta to zalecenia mechaników, zgodnie z którymi olej silnikowy, filtr oleju i filtr powietrza warto wymieniać w trakcie jednego serwisu, który powinno się przeprowadzać co 15 tys. kilometrów przebiegu.
Trzeci sposób serwisowania to zalecenia producentów aut, w których dopuszcza się stosowanie tak zwanego serwisu long-life. W tym przypadku producent zaleca, aby wymieniać filtr powietrza, filtr oleju i sam olej silnikowy zazwyczaj co 60 tys. kilometrów przebiegu. Ten sposób serwisowania auta rodzi całe mnóstwo kontrowersji i ma wielu przeciwników. Uważa się, że stworzono go jedynie dla firm leasingujących nowe auta, aby te mogły maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji leasingowanego auta. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, lepiej wymieniać te podzespoły znacznie częściej (najlepiej co 15 tys. kilometrów przebiegu).
Jak sprawdzić, czy filtr jest zużyty? Przede wszystkim warto go obejrzeć. Jeśli jest szary albo czarny od zgromadzonego na nim kurzu, warto go wymienić na nowy.
Czy można wymienić filtry w samochodzie samemu?
W zdecydowanej większości kierowca może sam wymienić stary filtr powietrza, a także filtr kabinowy. Zaleca się, aby wymianę filtra oleju i oleju silnikowego zlecić mechanikowi.
W niektórych samochodach samodzielna wymiana filtra powietrza może być skomplikowana albo niemożliwa. Dlaczego? Filtr powietrza może być umieszczony bardzo nisko. Aby go odkręcić, kierowca musi mieć kanał. Inaczej nie będzie mógł dostać się do śrub mocujących obudowę filtra (od dołu auta) i w żaden sposób go nie wysunie w dół jego kasety.
Jak wymienić filtr powietrza?
Pierwsza sprawa to znalezienie, w którym miejscu znajduje się filtr powietrza. To bardzo proste. Do silnika doprowadzona jest rura dolotowa, która prowadzi od chwytu powietrza do przepustnicy. Na początku rury dolotowej jest obudowa. Zazwyczaj nad nią znajduje się ruchoma pokrywa, która może być zabezpieczona przez metalowe zapadki albo specjalną śrubę. Należy zdemontować zapadki (nie potrzeba do tego celu żadnych narzędzi) i unieść pokrywę. W środku znajduje się filtr powietrza. Trzeba go wyjąć. Następnie należy wyjąć z opakowania nowy filtr powietrza. Na co zwrócić uwagę podczas jego montażu? Na przepływ powietrza, który jest oznaczony za pomocą strzałek. Są one wytłoczone albo nadrukowane na filtrze. Ponadto filtr powietrza ma specjalne wycięcia, które powinny zgadzać się z wycięciami w obudowie. Dzięki temu uda się go umieścić w odpowiednim miejscu,
Co daje wymiana filtra powietrza?
Regularna wymiana filtra powietrza zapewnia ochronę silnika przed zanieczyszczeniami. Można liczyć również na niskie zużycie paliwa i ochronę silnika oraz podzespołów elektronicznych (czujników w układzie dolotowym jak przepływomierz powietrza i masowy czujnik powietrza), przepustnicy i turbosprężarki przed zanieczyszczeniami.
Ile kosztuje wymiana filtra powietrza u mechanika?
Jeśli zechcesz wymienić brudny filtr powietrza u mechanika, musisz liczyć się z wydatkiem kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od tego, czy wymiana jest prosta, czy trudna (wspomniana wcześniej konieczność demontażu filtra od dołu auta). Każdy warsztat motoryzacyjny bez problemu wymieni filtr powietrza w aucie.
Czym grozi brak wymiany filtra?
Zapchany filtr powietrza jest przyczyną szeregu problemów technicznych z autem. Silnik musi mieć zapewniony prawidłowy dopływ powietrza. Jeśli jest on utrudniony (przez niedrożny filtr powietrza) pojawią się takie problemy, jak: spadek mocy jednostki napędowej, szarpanie podczas jazdy, zwiększone zużycie paliwa i dymienie na czarno (dzieje się tak dlatego, że silnik jest zmuszony pracować na bardzo bogatej mieszance paliwa, z dużą ilością benzyny lub oleju napędowego).
Wymiana filtra powietrza w samochodzie – podsumowanie
Pamiętaj o tym, że dla właściwej pracy silnika, turbosprężarki, przepustnicy i całej reszty układu dolotowego należy wymienić filtr powietrza - regularnie, najlepiej co 15 tys. kilometrów przebiegu. Filtr powietrza dobrej jakości kupisz już za mniej niż 50 złotych. W większości przypadków wymienisz go samodzielnie, w mniej niż 5 minut, bez potrzeby posiadania jakichkolwiek narzędzi. Regularna wymiana filtra powietrza sprawi, że na skutek swobodnego dopływu czystego powietrza, w cylindrach będzie dochodzić do dobrego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Będzie to wpływać nie tylko na niskie zużycie paliwa, ale także na niski poziom emisji spalin przez jednostkę napędową.
Dobór filtra powietrza również jest bardzo prosty. Przygotuj podstawowe dane swojego auta, takie jak marka, model, rocznik oraz wersja silnikowa. W naszej firmie zawsze możesz skorzystać z pomocy naszego personelu. Dobierzemy idealny filtr powietrza do Twojego samochodu dzięki katalogom referencji. Możemy wykorzystać numer VIN Twojego auta, aby bezbłędnie dobrać część oryginalną albo zamiennik.
Jeśli samodzielnie wymieniasz filtr powietrza, wyjmij stary filtr i odkurz dokładnie obudowę, w której umieścisz nowy filtr. To prosta czynność, o której niektórzy kierowcy zapominają. Tymczasem warto to zrobić, aby filtr mógł pracować w idealnych warunkach. Nie zapomnij również o tym, aby dokładnie zamknąć obudowę filtra. Czasami w obudowie filtra stosowana jest uszczelka, jednak zazwyczaj wystarczy dokładnie zamknąć obudowę filtra.