Mycie auta po zimie – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Z:
Mycie auta po zimie – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Zimowa pora nie jest łaskawa dla samochodów. Wszechobecna wilgoć, niskie temperatury i sól drogowa nie mają dobrego wpływu na nadwozie i podzespoły. Gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej zera i nadejdzie wiosna, warto poświęcić nieco czasu, aby doprowadzić swoje auto z powrotem do perfekcyjnego stanu. Nie potrzeba wiele – zmyć zimowy brud i pył z nadwozia i podwozia przy użyciu kosmetyków samochodowych oraz odgrzybić klimatyzację, a nasze cztery kółka odwdzięczą nam się za to świetną kondycją  i bezpieczną jazdą przez kolejny sezon. Od czego zacząć mycie auta po zimie? W które kosmetyki samochodowe warto zainwestować?

Zimowa pora nie jest łaskawa dla samochodów. Wszechobecna wilgoć, niskie temperatury i sól drogowa nie mają dobrego wpływu na nadwozie i podzespoły. Gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej zera i nadejdzie wiosna, warto poświęcić nieco czasu, aby doprowadzić swoje auto z powrotem do perfekcyjnego stanu. Nie potrzeba wiele – zmyć zimowy brud i pył z nadwozia i podwozia przy użyciu kosmetyków samochodowych oraz odgrzybić klimatyzację, a nasze cztery kółka odwdzięczą nam się za to świetną kondycją  i bezpieczną jazdą przez kolejny sezon. Od czego zacząć mycie auta po zimie? W które kosmetyki samochodowe warto zainwestować?

1.  Mycie nadwozia

Nasz samochód po zimie wygląda szaro i buro. Przy minusowych temperaturach omijaliśmy myjnie samochodowe szerokim łukiem. Teraz czas pozbyć się brudu, resztek śniegu i soli drogowej.

Gruntowne mycie nadwozia

Po zimie nadszedł czas na długi prysznic naszego auta. Przyda się z pewnością wydajny szampon samochodowy, który aktywną pianą z łatwością usunie wszystkie zanieczyszczenia. Do tego gąbka i ściereczka - pomogą szybko pozbyć się najbardziej uporczywego brudu. Ale jeśli mamy wyjątkowo trudne zabrudzenia, warto sprawdzić działanie glinki do lakieru, której zadaniem jest zebranie zanieczyszczeń w mikroszczelinach lakieru. Glinki to bezpieczny środek, który nie rysuje powierzchni i nie matowi lakieru. Może być z powodzeniem stosowany na każdym rodzaju lakieru.

Usuwanie rys z lakieru

Porządne mycie ujawni niestety potencjalne ubytki i odpryski, które mogą być następstwem odśnieżania karoserii szczotkami oraz usuwania lodu z szyb skrobaczkami. Może się okazać, że niezbędne będzie usuwanie rys z lakieru specjalnym płynem lub pastą. „Z tego co słyszymy od klientów, świetnie się sprawdzają pasty polerskie  i mleczka do usuwania rys i zadrapań firmy K2” – doradza Robert Trocha z naszego sklepu. „Są to zaskakująco skuteczne i łatwe w nanoszeniu produkty, a przy tym całkiem niedrogie.” Pastę polerską do usuwania rys możemy kupić już od 7 zł. Polerkę samochodową możemy wykonać ręcznie lub mechanicznie.

Woskowanie lakieru

Auto umyte, rysy usunięte – szkoda by było, aby pierwszy wiosenny deszcz zmył bezpowrotnie efekty naszej pracy. Co tu zrobić? Postawić na woskowanie, które nie tylko wydobędzie głębię koloru naszego lakieru i połysk, ale również zabezpieczy lakier przed kwaśnymi deszczami i silnymi promieniami UV. Warto zdecydować się na zakup twardego wosku do samochodu Carnauba, np. K2 Ultra Wax.

2.  Czyszczenie wnętrza samochodu

Kolejnym etapem naszych porządków jest czyszczenie wnętrza samochodu. Tu również warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych rzeczy.

Odkurzanie wnętrza

Sprzątanie środka pojazdu rozpoczynamy od starannego odkurzania. Zwracamy uwagę na dywaniki i podłogę pod nimi, a także wszelkie zakamarki, m.in. między fotelami, w załamaniach mieszka drążka zmiany biegów. Nie należy zapominać o bagażniku. Jeśli przewoziliśmy w nim sypkie lub pozostawiające ślady przedmioty, wyściółka bagażnikowa również będzie potrzebować odświeżenia.

Czyszczenie tapicerki samochodowej

Może się okazać, że konieczne będzie pranie tapicerki materiałowej lub konserwacja skóry w samochodzie. Do tego warto wybrać pewne, sprawdzone środki do czyszczenia tapicerki, które szybko usuną brud czy plamy. W asortymencie znajdziemy różnorakie preparaty, m.in. pianki do czyszczenia tapicerek oraz odplamiacze.

Renowacja skóry samochodowej

W przypadku skórzanej tapicerki mamy do czynienia nie tylko z usuwaniem plam i zabrudzeń, ale również z koniecznością odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji skóry. Do tego przeznaczone są odpowiednie preparaty. Dzięki środkom do czyszczenia skóry w samochodzie możemy nie tylko wyczyścić zabrudzenia, ale również odpowiednio zabezpieczyć, a często nawet wykonać renowację skórzanych elementów. Preparat do skóry samochodowej nadaje się do czyszczenia foteli, elementów skórzanych kokpitu oraz do renowacji kierownicy skórzanej.

Renowacja plastików samochodowych

W przypadku plastików wewnętrznych w samochodzie warto skorzystać z preparatów i środków do czyszczenia kokpitu, które występują w postaci sprayów i mleczka. Usuwają brud i zanieczyszczenia, ale także mają właściwości elektrostatyczne - zmniejszają osadzanie się kurzu. Dodatkowo zastosowane środki nabłyszczające i konserwujące opóźniają ich proces starzenia.

3.  Mycie felg i konserwacja opon

Czyszczenie i konserwacja opon

Opony to element, nad którym specjalnie się nie pochylamy podczas mycia samochodu, a zdecydowanie warto! Czyszczenie i konserwację należy przeprowadzać przed każdą sezonową zmianą opon. Dzięki temu po pierwsze opony dłużej zachowają swoje właściwości, a po drugie nie zniszczą się podczas magazynowania (opony mają tendencję do kruszenia, matowienia czy pękania). Co możemy zrobić dla naszych opon?

  • czyszczenie opon - pozwoli na zachowanie ich giętkości i elastyczności zarówno podczas używania na drodze, jak i podczas przechowywania. Preparaty do opon nabłyszczają je i pielęgnują.
  • konserwacja opon - środki do konserwacji idealnie zabezpieczają oponę przed pękaniem zewnętrznej warstwy gumy. Najczęściej występują w postaci sprayu, który się łatwo aplikuje na oponę. Do konserwacji można wykorzystać również czernidło do opon, które spowalnia proces starzenia, nadaje blask i zabezpiecza gumę przed czynnikami zewnętrznymi. Warto wspomnieć, że czernidło można stosować również do odnawiania plastików i uszczelek samochodowych.

Mycie felg

Nie zapominamy o umyciu felg. Użycie właściwego płynu do mycia felg bardzo ułatwia usuwanie uporczywych zabrudzeń, które gromadziły się przez kilka zimowych miesięcy. Oczywiście największą popularnością cieszą się płyny do czyszczenia felg aluminiowych, ponieważ to one są bardziej “reprezentacyjne”, w odróżnieniu od “zwykłych” stalówek. W przypadku mycia felg aluminiowych można skorzystać ze wcześniej wspomnianej glinki do usuwania zabrudzeń. Pozwoli pozbyć się resztek materiału osadzonego na felce, a pochodzącego m.in. z klocków hamulcowych.

4.  Mycie silnika

Umyty silnik najczęściej kojarzy nam się z nieuczciwymi handlarzami samochodów, którzy w ten sposób ukrywają wady pojazdu. Ale warto spojrzeć na to z innej strony: czysty silnik pozwoli nie tylko na szybszą i trafniejszą diagnozę ewentualnych wycieków, ale również na “czystszą” pracę naprawczą, jeśli wykonujemy ją samodzielnie. Przy czystym silniku łatwiej znaleźć wszelkie śruby czy mocowania, które normalnie byłyby ukryte pod warstwą brudu.
Ważne jest to, że do mycia silnika nie możemy użyć zwykłych środków chemicznych czy wody. Silnik to bardzo wrażliwa część samochodu, która nie przepada za wilgocią, a i o zwarcie wcale nie trudno. Dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dedykowaną, profesjonalną chemię samochodową, środki i preparaty do mycia silników. Tego typu płyny umyją również elementy silnika i inne części - wystarczy zanurzyć je w płynie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

5.  Odgrzybienie klimatyzacji

Zimą filtry samochodowe pochłaniają znacznie więcej pyłów i wilgoci niż latem. Wynika to z bardziej zanieczyszczonego powietrza i coraz częściej występującego smogu o tej porze roku. W klimatyzacji gromadzi się też woda pod wpływem intensywnego użytkowania, co sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Jednym zdaniem – będzie potrzebny dobry środek do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie. Na szczęście samo odgrzybianie możemy wykonać we własnym zakresie, dobierając do tego odpowiedni preparat. Warto również w tym miejscu wymienić filtry powietrza i kabinowy i wreszcie odetchnąć wiosennym powietrzem!

 

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków, nasz samochód będzie piękny i lśniący, gotowy do wiosennych wycieczek. To najlepszy sposób na świetny nastrój kierowcy, a tym samym bezpieczną i uważną jazdę. Warto również zaopatrzyć się w wysokiej jakości części samochodowe ofeorwane w sklepie Sambert.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień