Objawy zużycia żarówek ksenonowych - kiedy czas na nowe ksenony?

Z:
Objawy zużycia żarówek ksenonowych - kiedy czas na nowe ksenony?

Ksenony to motoryzacyjny hit - jasne, oszczędne i niezwykle stylowe, nic więc dziwnego, że zostawiają tradycyjne żarówki daleko w tyle. Jednak podobnie jak każde źródło światła, z czasem tracą swoją moc. Czy wiesz, jakie są objawy zużycia żarówek ksenonowych i kiedy nadszedł czas na ich wymianę? Jeśli nie, to dowiesz się tego z naszego wpisu.

Ksenony — budowa i działanie

Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale technologia ksenonów ma już niemal 30 lat! Pierwszy raz pojawiły się w niemieckim BMW serii 7 z 1991 roku i od tego czasu zdobywają serca kierowców. Ich zalety to nie tylko jaśniejsze światło, ale też mniejsze zużycie prądu oraz lepszy kontrast widzenia, co czyni je tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne oświetleni. Ksenony to jednak nie zwykłe żarówki - nie tylko są wydajniejsze, ale także bardziej zaawansowane technologicznie.

Budowa ksenonów to prawdziwie zaawansowana inżynieria, która znacząco odróżnia je od tradycyjnych żarówek. Kluczowym elementem jest brak standardowego żarnika, co sprawia, że nie są one nazywane żarówkami, ale raczej lampami, jarznikami lub palnikami wyładowczymi. Źródłem światła w ksenonach jest łuk świetlny, powstający z intensywnego wyładowania elektrycznego pomiędzy elektrodami umieszczonymi w bańce wypełnionej ksenonem. Do tego procesu konieczne jest imponujące, dochodzące do 30 tysięcy woltów napięcie początkowe, generowane przez wbudowaną przetwornicę, będącą integralną częścią oświetlenia ksenonowego.

Oprócz tej zaawansowanej technologii konstrukcję lamp ksenonowych uzupełniają dodatkowe systemy. System samopoziomowania automatycznie dostosowuje kąt padania światła, co zapewnia optymalne oświetlenie drogi bez oślepiania innych kierowców. Dodatkowo spryskiwacze skutecznie czyszczą reflektory z ewentualnych zabrudzeń, które mogą zakłócać klarowność wiązki świetlnej. Wszystkie te elementy składają się na kompleksową konstrukcję ksenonów, które wytwarzają niezwykle jasne światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła dziennego. To właśnie te innowacyjne mechanizmy są niezbędne, aby zapewnić nie tylko doskonałą widoczność, ale również bezpieczeństwo innych uczestników ruchu na drodze.

Kup żarówki ksenonowe w niskiej cenie

Zobacz

Jaką trwałość mają ksenony?

Ksenony biją na głowę tradycyjne żarówki halogenowe nie tylko pod względem jasności, ale także trwałości. Czas ich pracy to około 2000-2500 godzin, co przekłada się na 70-150 tys. km lub 4-5 lat eksploatacji. Porównajmy to z żarówkami halogenowymi, których żywotność to zaledwie 350-550 godzin. Niezaprzeczalnie więc ksenony to zupełnie inna liga, jeśli zestawimy ze sobą oba te oświetlenia!

Poznaj naszą ofertę żarówek ksenonowych

Sprawdź

Objawy zużycia żarówek ksenonowych

Objawy zużycia ksenonów mogą być stopniowe i subtelne, dlatego ważne jest, aby właściciele pojazdów byli świadomi pewnych znaków, które wskazują na konieczność wymiany tych żarówek. Ksenony nie przestają świecić nagłym zniknięciem światła; zamiast tego, symptomy ich zużycia mogą początkowo być mało zauważalne. Żywotność świateł ksenonowych to około 2000-3000 godzin pracy, a pod koniec tego okresu mogą pojawić się pewne oznaki.

Pierwszym zauważalnym objawem jest zmiana barwy światła, która staje się różowo-fioletowa. Dodatkowo żarówki ksenonowe mogą wykazywać nierównomierne wiązki światła, gdzie jedna z nich jest zdecydowanie jaśniejsza od drugiej.

Innym charakterystycznym objawem zużycia jest migotanie, przypominające stroboskopowe światła migające, co może być bardzo uciążliwe dla kierowcy. Te symptomy zdecydowanie wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy, co sygnalizuje konieczność zakupu nowych reflektorów ksenonowych.

Jak sprawdzić żarówkę ksenonową?

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie oznaczenia obecnej żarówki ksenonowej w samochodzie. Na rynku dostępne są różne typy ksenonów, oznaczone specyficznym symbolem składającym się z litery D i cyfry. Jeśli posiadasz żarówki oznaczone jako D2 lub D4, konieczne będzie zakupienie reflektorów bez wbudowanego zapłonnika. Natomiast modele oznaczone jako D1, D3 lub D5 posiadają wbudowany zapłonnik.

Kolejnym ważnym elementem oznaczenia są litery S i R (na przykład D3R, D1S lub D2S). S oznacza reflektor soczewkowy, a R - reflektor odbłyśnikowy.

Przed zakupem nowych reflektorów warto sprawdzić aktualne oznaczenie żarówki, co można zrobić, wykręcając starą żarówkę. To pozwoli na dokładne dopasowanie nowych świateł ksenonowych do auta, zapewniając tym samym optymalne oświetlenie i bezpieczeństwo na drodze.

Dlaczego zawsze wymieniamy dwie lampy?

Lampy ksenonowe zazwyczaj są sprzedawane w parach, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jednolitego oświetlenia drogi. Nawet jeśli widoczne są objawy zużycia tylko w jednym reflektorze, zawsze należy wymienić obie żarówki jednocześnie. W przypadku, gdy jedna jest zużyta, a druga nowa, światło może świecić nierównomiernie, co nie tylko wpływa na efektywność oświetlenia, ale także na komfort jazdy. Wymiana obu lamp jednocześnie zapewnia spójność i jednolite, jasne światło na drodze, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz lepszą widoczność.

Wymiana lamp ksenonowych - samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Choć proces samodzielnej wymiany wydaje się stosunkowo prosty, zwłaszcza dla osób z doświadczeniem w naprawach samochodowych, to jednak istnieją sytuacje, w których lepszym wyborem będzie wizyta w warsztacie. Niektóre modele pojazdów oraz zaawansowane systemy oświetleniowe mogą stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych hobbystów. Z uwagi na aspekty techniczne i bezpieczeństwo, wielu specjalistów zaleca skorzystanie z usług wykwalifikowanego mechanika do przeprowadzenia wymiany żarówek ksenonowych.

Oferta żarówek ksenonowych w sklepie Sambert

Oferta Sambert obejmuje żarówki ksenonowe w niemal każdym rozmiarze i do wszystkich popularnych gniazd. Oświetlenie, które proponujemy, doskonale sprawdzi się w światłach mijania, pozycyjnych, drogowych, przeciwmgłowych i do jazdy dziennej. Możesz zamówić u nas oświetlenie od renomowanych producentów, takich jak Bosch, Osram, Narva czy Hella. Przekonaj się samemu, że warto wyposażyć się w oświetlenie z naszej oferty! Zapraszamy do zakupów!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień