Jak dobrać żarówki do samochodu?

Z:
Jak dobrać żarówki do samochodu?

Jesienią i zimą, gdy zmrok zapada coraz wcześniej, zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego auta! Jeżdżąc z niesprawnym oświetleniem jesteś słabiej widoczny i mniej bezpieczny na drodze, a ponadto możesz dostać mandat. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać żarówki samochodowe!

Jesienią i zimą, gdy zmrok zapada coraz wcześniej, zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego auta! Jeżdżąc z niesprawnym oświetleniem jesteś słabiej widoczny i mniej bezpieczny na drodze, a ponadto możesz dostać mandat. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać żarówki samochodowe!


Typy żarówek samochodowych

Na oświetlenie samochodu składają się światła oświetleniowe – drogowe i mijania – oraz światła sygnałowe – obrysowe, pozycyjne, stopu i kierunkowskazy. Stosowane są w nich żarówki samochodowe różnego typu, m.in. jednowłóknowe H1 i H2 lub dwuwłóknowe H4 w reflektorach głównych czy cokołowe lub bezcokołowe żarówki W, P i R w kierunkowskazach, światłach obrysowych, pozycyjnych i stopu. Ponadto, w zależności od klasy auta, w reflektorach mogą być stosowane żarówki halogenowe, ksenonowe bądź LED.

Najpopularniejsze typy żarówek halogenowych to:

  • H1, H2 – jednowłóknowe, stosowane w reflektorach głównych
  • H4 – dwuwłóknowe, w samochodzie obsługują światła drogowe i mijania lub światła drogowe i przeciwmgłowe
  • H7 – zmodernizowane żarówki H1, do reflektorów głównych nowej generacji
  • P21W, R5W – żarówki kierunkowskazów, lamp obrysowych i świateł dodatkowych (np. przeciwmgielne tylne, cofania)

Z kolei wśród żarówek ksenonowych najczęściej spotyka się:

  • D1S, D3S – stosowane w reflektorach soczewkowych z zapłonnikiem
  • D2S, D4S – do reflektorów soczewkowych bez zapłonnika
  • D1R, D3R – wykorzystywane w reflektorach odbłyśnikowych z zapłonnikiem
  • D2R, D4R – do reflektorów odbłyśnikowych bez zapłonnika.

Jak dobrać odpowiednie żarówki do swojego auta?

Jak sprawdzić, który model żarówki będzie pasował do reflektorów czy kierunkowskazów w Twoim aucie? Najprostszą i najpewniejszą metodą jest sprawdzenie tego w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli jednak nie masz jej pod ręką, możesz wykręcić zużytą żarówkę i sprawdzić, jaki ma symbol – tę informację znajdziesz na jej obudowie. W przypadku żarówek świateł sygnałowych sprawdź ponadto, czy w Twoim aucie stosowane są żarówki cokołowe, z obwódką przy podstawie, czy bezcokołowe, montowane na zasadzie wsuwki.

Wybór żarówek samochodowych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza właściwym typem żarówki samochodowej, należy zwrócić uwagę na jej barwę światła, określaną w Kelvinach (K), a także na jej żywotność. W przypadku żarówek halogenowych najwyższa, dopuszczalna temperatura barwowa to 4200 K, z kolei ksenony mogą mieć do 5000 K.

Standardowe żarówki halogenowe H4 mają średnią żywotność 900 godzin, z kolei żarówki ksenonowe wytrzymują średnio do 3000 godzin. Na rynku spotkać można również tzw. żarówki „long life” – świecą one dłużej, jednak słabiej. Wynika to z grubości ich żarnika – jest większa, niż w przypadku typowych żarówek, słabiej się rozgrzewa i w konsekwencji słabiej świeci. Jeśli zależy Ci na jasnym świetle, lepiej postawić na żarówkach „supermocnych”, emitujących więcej światła – jednak za to cechujących się krótszą żywotnością.

Wybierając żarówki samochodowe należy się kierować również ich marką – modele oferowane przez wiodących producentów powstają z najlepszych komponentów, dzięki czemu cechują się wyższą żywotnością. Chcesz dowiedzieć się więcej o polecanych markach żarówek? Sprawdź nasz ranking żarówek samochodowych!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień