Zaparowane szyby i nieprzyjemny zapach w samochodzie? Dowiedz się, jak pozbyć się wilgoci z samochodu!

Z:
Zaparowane szyby i nieprzyjemny zapach w samochodzie? Dowiedz się, jak pozbyć się wilgoci z samochodu!

Gromadzenie się wilgoci w samochodzie uprzykrza życie wszystkich kierowców, szczególnie zimą. Przez nią ciągle parują szyby, a w aucie unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z pojazdu i zapobiec jej ponownemu gromadzeniu się?

Gromadzenie się wilgoci w samochodzie uprzykrza życie wszystkich kierowców, szczególnie zimą. Przez nią ciągle parują szyby, a w aucie unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z pojazdu i zapobiec jej ponownemu gromadzeniu się?

Pozbądź się wilgoci z auta!

Jeśli wnętrze Twojego samochodu jest silnie zawilgocone, zacznij od usunięcia zgromadzonej w nim wody. To wieloetapowy i długotrwały proces, jednak bez trudu poradzisz z nim sobie sam. Po pierwsze, usuń z kabiny wszelkie śmieci, wyjmij dywaniki samochodowe i dokładnie odkurz wnętrze. Następnie, samochód należy przewietrzyć przez kilka godzin, najlepiej w ciepłym i suchym miejscu. Umyj od środka szyby – najpierw odtłuść je specjalnym detergentem, a potem przetrzyj je płynem do okien. Jeśli tapicerka i podłoga są bardzo mokre, osusz je domowymi sposobami. Ułóż na zawilgoconych miejscach pogięte arkusze szarego papieru gazetowego i pozostaw je na kilka godzin, ewentualnie możesz zostawić na noc w aucie otwarty, plastikowy pojemnik z dużą ilością soli. Zarówno papier, jak i sól skutecznie pochłoną całą wilgoć.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Wyczyściłeś, wywietrzyłeś i osuszyłeś kabinę samochodu, a przykry zapach stęchlizny nadal nie zniknął? Nie przejmuj się – możesz skutecznie pozbyć się go na kilka sposobów. Najpopularniejszą, domową metodą jest wykorzystanie żwirku dla kotów – należy rozsypać go na podłodze auta i po kilku godzinach odkurzyć. Żwirek nie tylko pochłonie zapachy, ale również usunie wszelkie resztki wilgoci, których nie udało Ci się usunąć innymi metodami. Dodatkowo, możesz umieścić w kabinie woreczek z mieloną kawą lub specjalny neutralizator zapachów.

Jeśli po powyższych zabiegach nieprzyjemne zapachy nadal unoszą się w Twoim samochodzie, problem może stanowić klimatyzacja. Gromadząca się w niej wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, drobnoustrojów i grzybów, z tego względu, mechanicy zalecają jej odgrzybianie co najmniej raz w roku. Innym źródłem niepożądanych aromatów w aucie są, często zapominane przez kierowców, filtry kabinowe. By pozbyć się przykrych zapachów, należy po prostu wymienić zużyty filtr. Gdy aromaty są wyjątkowo dokuczliwe i żadne sposoby nie skutkują, skorzystaj z pomocy profesjonalistów – za pomocą metody ozonowania usuną oni wszelkie bakterie i brzydkie zapachy nawet z trudnodostępnych zakamarków.

Zapobieganie ponownemu gromadzeniu się wilgoci

Jeśli skutecznie pozbyłeś się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów z kabiny swojego pojazdu, zadbaj o jak najdłuższe utrzymanie tego stanu. Te proste triki i zabiegi uchronią Cię przed ponownym wykonywaniem czasochłonnych prac osuszających:

  • postaw na gumowe dywaniki samochodowe – w przeciwieństwie do dywaników filcowych, nie chłoną one wilgoci – woda gromadzi się w ich rowkach, łatwo więc można ją z nich wylać,
  • sprawdź stan uszczelek – wymień zużyte, a sprawne zabezpiecz specjalnymi preparatami silikonowymi lub glicerynowymi,
  • nie wsiadaj do auta w mokrych ubraniach, a zimą zawsze strzepuj śnieg z butów,
  • zaopatrz się w samochodowy pochłaniacz wilgoci,
  • pamiętaj o regularnej wymianie kabinowych filtrów do samochodu oraz o odgrzybianiu klimatyzacji i nawiewów.

 Zapraszamy do naszego sklepu z autoczęściami!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień