Sprawdzamy samochód po zimie!

Z:
Sprawdzamy samochód po zimie!

Cieplejsze, wiosenne dni to idealny moment na przegląd samochodu po zimie. Poza wymianą wycieraczek, oleju i filtrów warto oddać samochód do warsztatu, by sprawdzić czy nasz pojazd nie boryka się z problemami z układem hamulcowym czy zawieszeniem.

Cieplejsze, wiosenne dni to idealny moment na przegląd samochodu po zimie. Poza wymianą wycieraczek, oleju i filtrów warto oddać samochód do warsztatu, by sprawdzić czy nasz pojazd nie boryka się z problemami z układem hamulcowym czy zawieszeniem.


Dlaczego warto sprawdzić samochód po zimie?

Wyglądając za okno, można by pomyśleć, że żadnej zimy nie było, a jak była, to tylko postraszyła. Taki przedsmak czegoś większego, co nie nadeszło w tym roku. I może nam się wydawać, że to nic takiego, więc nasz samochód nie potrzebuje żadnych przeglądów, zmian i wymian. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, pewnie nasze pierwsze myśli kierują się ku myjni samochodowej, aby usunąć z karoserii brud, kurz i zacieki, ale to nie jedyna sprawa do załatwienia.

Pomimo braku obfitych opadów śniegu czy dających się we znaki mrozów, nasze auto zdążyło się przez ten czas “namęczyć” jazdą. Na drogach pojawia się mnóstwo nowych dziur czy innych niedogodnych niespodzianek, które nie najlepiej oddziałują na nasz pojazd. Mało tego, pomimo braku ciągłego śniegu, ulice były posypywane solą. Nawet te małe ilości białych kryształków nie są przyjaciółmi, a jedynie szkodą dla samochodu.

Warto zanim wyruszy się w pierwsze wczesnowiosenne podróże, sprawdzić kilka rzeczy w aucie, aby nie było niemiłej niespodzianki. A także, aby zadbać o jego stan techniczny. Bo pomimo kosztów, usunięcie uszkodzeń jest konieczne dla bezpiecznej jazdy.

Co sprawdzić w samochodzie po zimie?

Co warto skontrolować na początku tych pierwszych ciepłych dni? O tych elementach samochodu nie zapomnij!

Układ hamulcowy

Na początek - klocki hamulcowe. W końcu to głównie od ich sprawności zależy bezpieczeństwo naszej podróży. Warto sprawdzić czy tak jak i klocki, również cały układ hamulcowy nadaje się do użytku i nie sprawi nam problemów. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na stan przewodów hamulcowych, skontrolować poziom płynu hamulcowego, a także sprawdzić tarcze.

Układ zawieszenia

Kolejnym układem, który może mocno ucierpieć podczas zimy, jest zawieszenie. Na początku warto sprawdzić, czy nie ma niepożądanych wycieków z amortyzatorów - i przejść kolejno do reszty układu zawieszenia. Lepiej zająć się wymianą w początkowym stadium uszkodzenia.

Olej i filtry

Z pewnością na naszej liście rzeczy do wymiany w samochodzie powinny pojawić się olej silnikowy i filtr oleju. Często zdarza nam się jeździć w długich korkach czy na odcinkach krótszych niż dziesięć kilometrów, zdecydowanie nie są to najkorzystniejsze warunki dla naszego pojazdu. Dobrym posunięciem jest wymiana oleju, który musiał przez ostatni okres pracować w ciężkich warunkach, przez co zawiera w sobie wiele zanieczyszczeń. Oczywiście, przy wymianie oleju należy na nowy zmienić także jego filtr. Warto również zmienić filtr kabinowy - ze względu na kiepską jakość powietrza zimą z pewnością po sezonie jest silnie zabrudzony.

Wycieraczki samochodowe

Po okresie zimowym, kiedy najczęstszymi towarzyszami naszych podróży są śniegi i deszcze, należałoby zainteresować się sprawnością i stanem wycieraczek samochodowych. To one przez ostatnie miesiące i przez najbliższe, będą nam pomagać w dobrej widoczności na drodze. Nawet jeśli wydaje nam się, że są w porządku, mogą mieć na sobie drobne uszczerbki, które będą rysować nasze szyby. W wymianie wycieraczek samochodowych należy kierować się instrukcjami, które zostawił nam producent auta. Zapraszamy do naszego sklepu z częściami samochodowymi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień